Στην παγωμένη Ρωσία, η Χίμκι προσπάθησε αλλά δεν κατάφερε να “σηκώσει κεφάλι” απέναντι στην καταιγιστική Μπασκόνια και έτσι έκλεισε με ήττα (77-85) τον πρώτο γύρο της Euroleague.

Oι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα που αγωνίζονταν για ένα ακόμα παιχνίδι χωρίς τον Αλεξέι Σβεντ εκμεταλλεύτηκαν τη διακοπή του τρίτου δεκαλέπτου, προηγήθηκαν για λίγο αλλά ποτέ δεν κατάφεραν να κάνουν το κάτι παραπάνω. Από την μεριά τους, οι παίκτες του Περάσοβιτς που παρατάχθηκαν χωρίς τον Τζέισον Γκρέιντζερ, έλεγχαν απόλυτα το ρυθμό δείχνοντας απ’ την αρχή κι’ όλας ποιος θα κάνει… κουμάντο.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Σιλντς Σαβόν με 15 πόντους. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μίκι Τζόρνταν με 19.

Το ματς

To πρώτο δεκάλεπτο κύλησε ιδανικά για την Μπασκόνια και προβληματικά για την Χίμκι. Οι Bάσκοι άνοιξαν το “χορό” των πόντων και χωρίς να δυσκολευτούν πήραν εύκολα τη διαφορά του +9 (5′, 3-12). Με το προβάδισμα αυτό πήγαν στους πάγκους με το 19-27 αφού πρώτα οι Βιλντόζα-Σιλντς μας χάρισαν τη φάση της βραδιάς, με τον τελευταίο να καρφώνει στο transition.

Με τρίποντο του Βιλντόζα από τα 12 μέτρα (19-30) ξεκίνησε η δεύτερη περίοδος. Mια δεύτερη περίοδος με -όχι και τόσο καλό μπάσκετ- τους φιλοξενούμενους να δίνουν τη δική τους “παράσταση” και τους γηπεδούχους να προσπαθούν να ακολουθήσουν αλλά… μάταια. Χαρακτηριστικό είναι πως η διαφορά έφτασε ακόμα και στο +15 (15′, 21-36) μετά από ωραίο floater του Χουέρτας στο transition. Στα τελευταία 5′ του ημιχρόνου, οι Ρώσοι προσπάθησαν να απειλήσουν τους αντιπάλους τους. Στην αρχή έτρεξαν ένα σερί 5-0 (26-36) και στη συνέχεια μείωσαν στους επτά πόντους, πηγαίνοντας έτσι στα αποδυτήρια με το σκορ στο 36-43 και τα ομαδικά στατιστικά να γράφουν 8/14 δίποντα, 6/13 τρίποντα και 9 ασίστ για την Χίμκι, 11/20 δίποντα, 6/10 τρίποντα και 14 ασίστ για την Μπασκόνια.

Το τρίτο δεκάλεπτο χαρακτηρίστηκε από αρκετή καθυστέρηση. Ο Σενγκέλια στα πρώτα 2′ σε μια προσπάθεια να καρφώσει, κρεμάστηκε από την στεφάνη και έσπασε το ταμπλό με αποτέλεσμα οι ομάδες να περιμένουν περίπου 20 λεπτά για την αντικατάστασή του. Η διακοπή αυτή ευνόησε τους γηπεδούχους, οι οποίοι ανασυντάχθηκαν, έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 12-3 και κατάφεραν όχι μόνο να ισοφαρίσουν (51-51) αλλά να πάρουν και προβάδισμα για πρώτη φορά στο ματς (29′, 54-52). Έτσι, στο τέλος της περιόδου ο φωτεινός πίνακας έγραφε 58-57.

Τα πρώτα λεπτά του τελευταίου μέρους βρήκαν τις δύο ομάδες να δίνουν μάχη για το προβάδισμα. Τελικά, αυτοί που επικράτησαν ήταν οι Βάσκοι αφού με ένα 7-0 ξέσπασαν και ξέφυγαν στο 58-64 και λίγο αργότερα στο 65-75. Τονίζεται, πως η Μπασκόνια ως εκείνη τη στιγμή είχε σκοράρει 32 πόντους μέσα από τη ρακέτα, με τους Σενγκέλια και Βόιτμαν να είναι οι μεγάλοι πρωταγωνιστές. Το τελικό 77-85 αντικατοπτρίζει και την εικόνα του ματς.

Με το αποτέλεσμα αυτό η Χίμκι υποχώρησε στην 13η θέση με 5-10 ενώ η Μπασκόνια βρίσκεται στη 10η με 7-8.

Τα δεκάλεπτα: 19-27, 36-43, 58-57, 77-85