Στοπ στο αρνητικό σερί των 12 ηττών στη Euroleague έβαλε η Άλμπα Βερολίνου που χάρη σε ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο κέρδισε εκτός έδρας τη Βιλερμπάν με 91-79.

Η Άλμπα, που είχε ξεκινήσει με ρεκόρ 3-0 στη φετινή Euroleague, υπέστη 12 συνεχόμενες ήττες και μετά από σχεδόν 2,5 μήνες βρήκε την τέταρτη νίκη της στη σεζόν (4-12), πλησιάζοντας παράλληλα τη Βιλερμπάν (6-10).

Κορυφαίος των νικητών ο Τζαλίν Σμιθ με 21 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ ο Γιοχάνες Τίμαν είχε 14 πόντους, με τους Μάοντο Λο και Μπεν Λάμερς να προσθέτουν από 12 πόντους.

Παρότι βρέθηκε πίσω με 12 πόντους στην πρώτη περίοδο, αλλά και λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου με 44-32, η Άλμπα κατάφερε να ανατρέψει τα δεδομένα και να πάρει βαθμολογική ανάσα. Με επιμέρους σκορ 16-26 στην τρίτη περίοδο μπήκε σε θέση οδηγού, στέλνοντας τη διαφορά ΄ςως τους 15 πόντους (65-80) και διατήρησε το προβάδισμα μέχρι τέλους.

Τα δεκάλεπτα: 27-15, 49-47, 65-73, 79-91