Ο Ερυθρός Αστέρας έφτασε κοντά σε ένα σπουδαίο διπλό, όμως ο Κρις Τζόουνς την “σκότωσε”, χαρίζοντας τη νίκη στη Βιλερμπάν με 69-67.

Επιστροφή στις νίκες για τη Βιλερμπάν, που πανηγύρισε την πρώτη της ευρωπαϊκή νίκη μέσα στο 2022 και η οποία μάλιστα είχε σημαντική σημασία, καθώς είχε προηγηθεί η βαριά ήττα στον γαλλικό εμφύλιο με τη Μονακό. Η ομάδα του Τι Τζέι Πάρκερ έδωσε μετά από καιρό χαρά στον κόσμο της και ανέβηκε στο 9-11, δείχνοντας ότι κανείς δεν πρέπει να την θεωρεί ξεγραμμένη στη μάχη της οκτάδας. Κορυφαίοι οι Κρις Τζόουνς (17π, 4ρ, 5ασ) και Πολ Λακόμπ (17π, 7ρ). Μόνο για 4:12 αγωνίστηκε ο Κώστας Αντετοκούνμπο, ο οποίος κατέγραψε 1 πόντο και 1 ριμπάουντ.

Από την άλλη, ο Ερυθρός Αστέρας επέστρεψε στις αγωνιστικές υποχρεώσεις έπειτα από σχεδόν τρεις εβδομάδες, με το παιχνίδι αυτό να είναι το πρώτο για τους Σέρβους στην Euroleague μέσα στο 2022. Η ομάδα του Βελιγραδίου ταλαιπωρήθηκε αρκετά από τον κορωνοϊό, καθώς 10 παίκτες είχαν βγει θετικοί το προηγούμενο διάστημα. Παρ’ όλα αυτά έδειξαν αρκετά καλό πρόσωπο, πήγαν το ματς εκεί που ήθελαν, σε χαμηλό ρυθμό δηλαδή και με την άμυνα να κυριαρχεί, ωστόσο στο τέλος έμειναν από δυνάμεις. Ξεχώρισαν οι Όγκνιεν Ντόμπριτς (20π, 4ρ), Λούκα Μίτροβιτς (9π, 7ρ, 3ασ) και Άαρον Ουάιτ (12π, 4ρ).

Από την αρχή φαινόταν ότι θα βλέπαμε ένα παιχνίδι κλειστό που θα κριθεί στις λεπτομέρειες. Οι δύο ομάδες ευστοχούσαν με δυσκολία και παρέμεναν κοντά στο σκορ, όμως ένα ξέσπασμα του Ερυθρού Αστέρα έβαλε νέα δεδομένα στην αναμέτρηση. Η Βιλερμπάν ήταν ιδιαίτερα άστοχη και το εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενοι με κάποια μικρά σερί για να κλείσουν το δεκάλεπτο στο +6 (11-17).

Το καλό διάστημα των Σέρβων συνεχίστηκε και με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, καθώς πέτυχαν οκτώ αναπάντητους πόντους σε κάτι παραπάνω από τρία λεπτά. Η Βιλερμπάν έμεινε μόλις στους 11 πόντους έπειτα από 13:10 στο παιχνίδι και η κάκιστη επιθετική της συγκομιδή βοήθησε τον Ερυθρό Αστέρα να φθάσει στο +14 (11-25). Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι άρχισαν να βρίσκουν τα πατήματά τους και να σκοράρουν με μεγαλύτερη συνέπεια, όμως το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στους δέκα (25-35) στο τέλος του ημιχρόνου.

Εντελώς διαφορετικό το σκηνικό του αγώνα με την έναρξη του δευτέρου μέρους, με τις δύο ομάδες να αλλάζουν ρόλους. Ο Ερυθρός Αστέρας ήταν αυτός που κόλλησε επιθετικά και η Βιλερμπάν με επιμέρους 10-2 στο πρώτο μισό της τρίτης περιόδου, έφερε το ματς στο καλάθι (35-37). Ανάλογη ήταν και η συνέχεια για τους γηπεδούχους που στο 29’ πέρασαν πάλι μπροστά με 44-43, ενώ το τρίποντο του Τζόουνς διαμόρφωσε το 49-48 στο τέλος του δεκάλεπτου. Από 5-4 στο 4ο λεπτό είχαν να προηγηθούν οι Γάλλοι και το έκαναν ξανά σε κρίσιμο σημείο.

Παρ’ όλα αυτά, ο Ερυθρός Αστέρας είχε τον τρόπο και τα ψυχικά αποθέματα, ώστε να πάρει εκ νέου τον έλεγχο του αγώνα. Με πρωταγωνιστές τους Ντόμπριτς και Κάλινιτς η ομάδα του Βελιγραδίου ήταν σταθερά μπροστά μέχρι το 36’ και το 58-63. Η αποβολή του Κάλινιτς με πέντε φάουλ σ’ εκείνο το σημείο έπαιξε μεγάλο ρόλο για την εξέλιξη και το φινάλε του ματς. Η Βιλερμπάν έσφιξε στην άμυνα, ενώ στην επίθεση έβρισκε λύσεις με τον Τζόουνς και κάπως έτσι πέρασε μπροστά. Ο Αμερικανός έβαλε και το νικητήριο καλάθι με λέι απ στα 26’’, κάνοντας το 69-67. Οι φιλοξενούμενοι είχαν μία ολόκληρη δική τους επίθεση για να αλλάξουν τα δεδομένα, όμως δεν πήραν καλή επιλογή. Βγήκε μόνο ένα μαρκαρισμένο τρίποντο για τον Ντόμπριτς από μακριά, το οποίο δεν είχε καμία τύχη.

Τα δεκάλεπτα: 11-17, 25-35, 49-48, 69-67