Με τον Κρις Τζόουνς να είναι ασταμάτητος στο φινάλε, η Βιλερμπάν πήρε σημαντική νίκη με 84-82 επί της Φενέρμπαχτσε για την 17η αγωνιστική της Euroleague.

Με αυτή τη νίκη η Βιλερμπάν ανέβηκε στο 8-9, ρίχνοντας τη Φενέρμπαχτσε στο 7-10. Στην επόμενη (18η) αγωνιστική οι Γάλλοι υποδέχονται την Μπάγερν (30/12) και μία μέρα νωρίτερα η τουρκική ομάδα φιλοξενεί τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Χέρι-χέρι ξεκίνησαν το παιχνίδι οι δύο ομάδες, που είχαν αρκετές απουσίες, με τη Βιλερμπάν να έχει εκτός τους Αντετοκούνμπο (κορωνοϊός) και τους τραυματίες Λάιτι, Μόργκαν και Γουεμπανιάμα, ενώ η «Φενέρ» στερήθηκε των υπηρεσιών των Μπαρτέλ, Μπούκερ και Ντουβερίογλου.

Μια πρώτη μικρή διαφορά απέκτησαν οι γηπεδούχοι (17-11), με την τουρκική ομάδα να απαντάει σε εκείνο το σημείο με σερί 0-7, αλλά την περίοδο να κλείνει στο 21-20. Αμφίρροπο και με πολλές εναλλαγές στο προβάδισμα ήταν το ματς και στη δεύτερη περίοδο, με τον Πιερ να ηγείται της Φενέρμπαχτσε (13π.) και τον Πολονάρα να γράφει με βολές το 33-39 πριν το 43-46 του ημιχρόνου.

Με έξι διαδοχικούς πόντους ο Γκιστ ολοκλήρωσε ένα σερί 11-0 στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου για το 54-46, με τον Χένρι να μειώνει σε 62-60 και τον Οκόμπο να απαντάει για το 64-60 στο 30’.

Παρότι η Βιλερμπάν ξέφυγε ξανά με +8, η Φενέρμπαχτσε ισοφάρισε χάρη στους Γκούντουριτς και Πολονάρα (70-70) και με βολές του Πιέρ προσπέρασε με 74-75 στο 37’. Ωστόσο, οι Χάουαρντ, Οκόμπο και Τζόουνς το πήραν πάνω τους για το 81-75, ο Πολονάρα απάντησε με προσωπικό σερί 0-6 έφερε ξανά την απόλυτη ισορροπία και ο Τζόουνς απάντησε για το 84-81 με ένα καλάθι και 1/2 βολές στα 7’’ πριν το φινάλε.

Η Βιλερμπάν έκανε το φάουλ στον Πολονάρα για να αποφύγει το τρίποντο ισοφάρισης, με τον Ιταλό φόργουορντ να αστοχεί επίτηδες στη δεύτερη βολή, αλλά την ομάδα του να μην ανακτά κατοχή. Ο Γκιστ έχασε τις βολές του στα τελευταία 2’’ και ο Χαζέρ αστόχησε στο τρίποντο που επιχείρησε πίσω από το κέντρο.

Δεκάλεπτα: 21-20, 43-46, 64-60, 84-82