Η Μονακό ήταν φοβερή επιθετικά και πήρε πολύ εύκολα τον γαλλικό εμφύλιο κόντρα στη Βιλερμπάν, επικρατώντας με 100-75.

Τρίτη σερί νίκη και… τροχιά πλέι οφ για την Μονακό. Η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς (με ένα ματς περισσότερο) ανέβηκε στο 9-11 της βαθμολογίας και έπιασε την 8η Αναντολού Εφές, δείχνοντας πως έχει βρει… παλμό. Παράλληλα, έστειλε ένα ηχηρό μήνυμα στην μεγάλη αντίπαλο που έχει εντός συνόρων και πήρε εκδίκηση για την ήττα στον Α’ Γύρο. Αντιθέτως, η Βιλερμπάν μετά το πολύ καλό ξεκίνημα βρίσκεται σε «ελεύθερη πτώση», καθώς μετράει έξι ήττες στα τελευταία επτά ματς και έχει πια ρεκόρ 8-10.

Για να φτάσει στην νίκη η ομάδα από το Πριγκιπάτο χρειάστηκε πολλούς επιθετικούς πρωταγωνιστές. Οι Μάικ Τζέιμς (20π. με 3/3 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 2/2 βολές και 7 ασίστ), Ντονάτας Μοτεγιούνας (22π. με 9/10 δίποντα) και Ντουέιν Μπέικον (21π.) βρέθηκαν σε τρομερή βραδιά, ενώ πολύτιμη ήταν η συνεισφορά και του Άλφα Ντιαλό. Ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού «γέμισε» τη στατιστική του, βοηθώντας… παντού (17 πόντοι, 10 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 2 κλεψίματα). Στην αντίπερα όχθη, ο Μάρκος Νάιτ ξεχώρισε για τους ηττημένους (19π., 9ρ.). Στα… ρηχά ο Κώστας Αντετοκούνμπο (6π., 2ρ., 2λ. και 4φ. σε 16′).

Η Μονακό είχε εξαιρετικό επιθετικό ρυθμό στα πρώτα λεπτά (13-19 στο 5′), με τον Ντονάτας Μοτεγιούνας να μην έχει αντίπαλο στο ζωγραφιστό (9π.). Όμως, οι γηπεδούχοι επέστρεψαν, χάρη στο σκοράρισμα των γκαρντ τους (Κρις Τζόουνς, Έλι Οκόμπο) και του Μάρκος Νάιτ, σε μια 1η περίοδο που οι άμυνες δεν ήταν ακριβώς… πρωταγωνίστριες (24-27 στο 10′ με buzzer beater του Ντουέιν Μπέικον).

Ο διψήφιος και… άχαστος Μάικ Τζέιμς (3/3 3π.) οδηγούσε την ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς (33-39 στο 15′), η οποία άρχισε να εδραιώνει την κυριαρχία της. Τη σκυτάλη πήραν οι Μοτεγιούνας – Μπέικον, σε ένα διάστημα που η Βιλερμπάν ήταν άστοχη και δεν μπορούσε να ακολουθήσει το υψηλό τέμπο. Έτσι, με σερι 11-0 οι Μονεγάσκοι «ξέφυγαν» (33-45 στο 17′), πριν από το 41-51 του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η Μονακό δεν άφησε το… πόδι από το γκάζι. Με «κλειδί» τον Άλφα Ντιαλό και ηγέτες τους Τζέιμς, Μοτεγιούνας, Μπέικον η διαφορά «φλέρταρε» με τους 20π. (43-62 στο 24′ και 50-71 στο 27′). Οι παίκτες του Τι Τζέι Πάρκερ δεν μάταια προσπαθούσαν να κόψουν τον ρυθμό των φιλοξενούμενων, οι οποίοι με 7/13 τρίποντα και +18 στο 30′ «αγκάλιασαν» το διπλό (58-76).

Ήταν προφανές πως το σύνολο από το Πριγκιπάτο ένιωθε αυτοπεποίθηση πάνω στο παρκέ και ήθελε να πάρει εκδίκηση για το χαμένο ματς του Α’ Γύρου με το «τρελό» buzzer beater του Ουίλιαμ Χάουαρντ. Τα «όπλα» του Ομπράντοβιτς δεν σταμάτησαν να… πυροβολούν (65-89 στο 35′ με τρίποντο του Τζέιμς και 72-92 στο 37′ με τρίποντο του Ντιαλό) και στα τελευταία λεπτά τίποτα δεν άλλαξε, για να έρθει το διπλό με επιβλητικό τρόπο (75-100).

Τα Δεκάλεπτα: 24-27, 41-51, 58-76, 75-100.

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης εδώ.