Η Μπάγερν Μονάχου, πέρασε νικηφόρα απ την έδρα της Βιλερμπάν με 74-75 σ’ένα πολύ συναρπαστικό παιχνίδι.

Την τρίτη νίκη της σε εννέα αγώνες της EuroLeague 2022/23 πανηγύρισε το βράδυ της Τετάρτης (23/11) η Μπάγερν, που πέρασε δια πυρός και σιδήρου από τη Λιόν (75-74) ρίχνοντας στο καναβάτσο τη Βιλερμπάν.

Δεύτερη εκτός έδρας νίκη για τους Βαυαρούς, που στηρίχθηκαν στον Αντρέας Όμπστ στο πρώτο μέρος και στους Βλάντιμιρ Λούτσιτς – Όγκουστιν Ρούμπιτ, με τον Αμερικανό να βάζει τις κρίσιμες βολές που έγραψαν το τελικό σκορ.

Στο 3-6 η Βιλερμπάν (1-3 εντός και 2-3 εκτός έδρας), που είχε ξανά στη σύνθεσή της τον Νάντο ντε Κολό, μα στο φινάλε τα έκανε όλα λάθος. Τζόνα Μάθιους και Γιούσουφα Φαλ στήριξαν τον Γάλλο σταρ, πριν όλοι μαζί επισκεφθούν το βράδυ της Παρασκευής το ΟΑΚΑ.

Οι Γερμανοί μπήκαν καλά στο ματς (6-12 στο 4′), έχτισαν διψήφιο προβάδισμα (10-22) με έξι διαφορετικούς σκόρερ και με τον Όμπστ να σκοράρει κατά ριπάς από την περιφέρεια (12 πόντοι, 4/5 τρίποντα) πήγαν και στο 23-37 στα μέσα της δεύτερης περιόδου.

Η αντεπίθεση των Γάλλων έγινε στο τρίτο δεκάλεπτο (επί μέρους 20-11), για να οδηγηθούν οι δύο ομάδες σε μία μεγάλη τέταρτη περίοδο. Γκιφάι και Ρούμπιτ ισοφάρισαν στο 71-71 με σερί 0-5, με τον δεύτερο να βάζει βολές για το 74-75 στα 47″, τον Μάθιους να κάνει επιθετικό φάουλ, αλλά τον Γκιφάι να παίρνει επιθετικό ριμπάουντ μετά από άστοχο σουτ του Γουάιλερ-Μπαμπ και να μην αφήνει τους γηπεδούχους να κάνουν προσπάθεια για σουτ νίκης.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γιαβόρ, Περούγκα, Βικλίτσκι

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-25, 33-42, 53-53, 74-75

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στη 10η αγωνιστική η Βιλερμπάν θα παίξει στο ΟΑΚΑ με τον Παναθηναϊκό (25/11 στις 21:00), ενώ η Μπάγερν Μονάχου θα ταξιδέψει στο Μόντε Κάρλο για να αντιμετωπίσει τη Μονακό (25/11 στις 20:00).