Η Βιλερμπάν έκανε την ανατροπή με «όπλο» την άμυνα της, μιας και στην τρίτη περίοδο δέχθηκε μόλις 7 πόντους από την Μπασκόνια, η οποία όταν…ξύπνησε ήταν πια αργά, γνωρίζοντας την ήττα με 83-77.

Η Μπασκόνια μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε να πάρει μία διαφορά ασφαλείας στη πρώτη περίοδο, η οποία έφτασε στους 9 πόντους με την λήξη της (17-26).

Το σκηνικό δεν άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την ισπανική ομάδα να έχει τον έλεγχο του αγώνα και την υπέρ της διαφορά, η οποία ξεπέρασε και τους δέκα πόντους (35-46).

Όλα άλλαξαν στην τρίτη περίοδο όπου η Βιλερμπάν «στραγγάλισε» την Μπασκόνια η οποία πέτυχε μόλις 7 πόντους σε 10 λεπτά. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα την ανατροπή του σκορ, αφού οι Γάλλοι προηγήθηκαν με 58-53. Η Βιλερμπάν συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, σκληρή άμυνα, ώστε να προηγηθεί με 10 πόντους (68-58) στο 33ο λεπτό. Η Μπασκόνια προσπάθησε να αντιδράσει στο χρονικό διάστημα που απέμενε αλλά ήταν πια αργά με την Βιλερμπάν να φτάνει στην νίκη με 83-77.

Τα δεκάλεπτα: 17-26, 35-46, 58-53, 83-77.