Η Βίρτους Μπολόνια επικράτησε δύσκολα της Μπασκόνια με σκορ 88-83 στην Ιταλία, κάνοντας σημαντικό βήμα για την οκτάδα.

Πήρε το ντέρμπι επί της Μπασκόνια και πλησίασε την οκτάδα η Βίρτους Μπολόνια!

Έχοντας πολυφωνία στην επίθεση, οι Ιταλοί επικράτησαν δύσκολα με σκορ 88-83 των Βάσκων «Segafredo Arena» της Μπολόνια, πανηγυρίζοντας έτσι την τρίτη τους νίκη στα τέσσερα τελευταία ματς της Ευρωλίγκας.

Νίκη με την οποία ανέβηκαν στη 12η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 12-13 και στη μία νίκη απόσταση από την οκτάδα. Από την άλλη, οι Ισπανοί υπέστησαν τη δεύτερη διαδοχική ήττα τους με αποτέλεσμα να υποχωρήσουν στην 7η θέση με ρεκόρ 13-12.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές, που είχαν τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, ήταν ο Τεόντοσιτς με 17 πόντους και 7 ασίστ, ενώ από κοντά ακολούθησαν και οι Μπελινέλι και Σενγκέλια με 15 και 12 πόντους αντίστοιχα. Για την Μπασκόνια, στράφι πήγε η εξαιρετική εμφάνιση του Γκεντράιτις με 25 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Το ματς:

Εκπληκτικό το ξεκίνημα για την Βίρτους Μπολόνια στο ματς, η οποία με τους Τεόντοσιτς και Οτζελέγε να συνδέονται με το αντίπαλο καλάθι προηγήθηκαν 9-0 στο 2′. Γκεντράιτις και Χομς ήταν… όλη η Μπασκόνια στο πρώτο δεκάλεπτο, με τον πρώτο να σημειώνει δέκα πόντους και τον δεύτερο οκτώ για την προσπέραση (13-19), με το τρίποντο του Μπελινέλι να διαμορφώνει το 16-19 της πρώτης περιόδου.

Χάρη στα καλά ποσοστά τους εντός πεδιάς, οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν μια μικρή διαφορά (27-31) στα μέσα της δεύτερης περιόδου. Κάπου εκεί όμως, τα δύο μαζεμένα τρίποντα του Μπελινέλι έφεραν τη Βίρτους μπροστά στο σκορ (33-31), με τους Σενγκέλια και Τεόντοσιτς να οδηγούν τους Ιταλούς στα αποδυτήρια με ένα +3 για το 44-41.

Με τους Ιταλούς να κάνουν «θραύση» στο «ζωγραφιστό» ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, με τη Βίρτους να πηγαίνει γρήγορα στο +8 (56-48 στο 25′). Οι Βάσκοι αντέδρασαν άμεσα και με ένα σερί 10-2 έφεραν το ματς στα ίσα (58-58), προτού τα τρίποντα των Σενγκέλια και Αμπάς στο φινάλε της περιόδου στείλουν στο +6 τη Βίρτους για το 68-62.

Με σύμμαχο την έδρα τους, οι Ιταλοί διατήρησαν τη διαφορά μέχρι το φινάλε του αγώνα, παρά τη νέα αντεπίθεση της Μπασκόνια στα μέσα της τρίτης περιόδου. Οι γηπεδούχοι αποδείχθηκαν ψύχραιμοι από την γραμμή των βολών στο τέλος του αγώνα, και με πρωταγωνιστή τον Τεόντοσιτς στα τελευταία λεπτά πήραν το ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 88-83.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 44-41, 68-62, 88-83