Δύο τρομερά δεκάλεπτα ήταν αρκετά για την Βίρτους Μπολόνια, προκειμένου να φτάσει σε μια άνετη νίκη απέναντι στην Βαλένθια με 87-74.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στην αναμέτρηση και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 18-20, όμως η Βίρτους ήταν καταιγιστικοί στη δεύτερη περίοδο και με επί μέρους 26-12 πήραν προβάδισμα 12 πόντων (44-32).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Βαλένθια ανέβασε και πάλι την απόδοσή της και έριξε την διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (65-57), όμως οι Ιταλοί είχαν και πάλι τις απαντήσεις με τους Ισπανούς να… καταρρέουν στα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Έτσι, η Βίρτους έφτασε στην 17η νίκη της την φετινή σεζόν (17-10 το ρεκόρ της), κάνοντας ακόμη ένα αποφασιστικό βήμα για την απευθείας είσοδο στα playoffs, την ώρα που η Βαλένθια έπεσε στο 13-14, χάνοντας έδαφος στη «μάχη» για τα play in.

O Mάρκο Μπελινέλι με 16 πόντους και 2 ασίστ ήταν ο πρώτος σκόρερ της Βίρτους, ενώ πολύ καλό ματς έκανε και ο Τζόρνταν Μίκι που είχε 14 πόντους και 8 ριμπάουντ. Για την Βαλένθια ξεχώρισε ο Κρις Τζόουνς με 20 πόντους, 2 ριμπάουντ και 2 ασίστ.