Αγχώθηκε στην εντός έδρας αναμέτρησή της με τη μαχητική Βιλερμπάν, αλλά τελικά κατάφερε να κάνει την ανατροπή στην τέταρτη περίοδο και να επιστρέψει στις νίκες η Βίρτους Μπολόνια!

Οι Γάλλοι έδειξαν ικανοί να κάνουν την έκπληξη με την απόδοσή τους στις τρεις πρώτες περιόδους του αγώνα, παίρνοντας διψήφιες διαφορές, αλλά η ομάδα του Λούκα Μπάνκι κατάφερε να φτάσει στη νίκη με 73-63, επικρατώντας με επί μέρους σκορ 28-9 στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Έτσι, η Βίρτους επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα μετά τις δύο διαδοχικές ήττες της κόντρα σε Μακάμπι και Εφές, βελτιώνοντας το ρεκόρ της σε 15-7 και πιάνοντας την Μπαρτσελόνα στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, ενώ η Βιλερμπάν έπεσε 4-18, συνεχίζοντας να «συγκατοικεί» στην τελευταία θέση με την Άλμπα.
Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Χάκετ (19π, 6 ριμπ, 4 ασίστ) και Μπελινέλι (18π), ενώ για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν Φαλ (17π, 12 ριμάουντ) και Πάρις Λι (14π, 12 ασίστ).

Το ματς

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με την Βίρτους να κυκλοφορεί σωστά την μπάλα στην επίθεσή της, βρίσκοντας ελεύθερα σουτ και παίρνοντας προβάδισμα με 7-2, ενώ η Βιλερμπάν πέτυχε μόλις ένα καλάθι στα 4 πρώτα λεπτά του αγώνα, πριν ο Λουβάβου-Καμπαρό σκοράρει με τρίποντο για το 7-5. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να δυσκολεύονται στην επίθεσή τους, δίνοντας το δικαίωμα στους γηπεδούχους να ξεφύγουν με 14-7 χάρη σε τρίποντο του Μπελινέλι, ενώ και ο Ντάνστον προσέφερε λύσεις στην επίθεση της ομάδας του Μπάνκι, η οποία έκλεισε την πρώτη περίοδο με buzzer-beater tip-in του Κορντινιέ και ούσα μπροστά με 19-10.

Η Βιλερμπάν αντέδρασε στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, βάζοντας την μπάλα στη ρακέτα της αντιπάλου της και μειώνοντας σε 19-14 με καλάθια των Λοβέρν και Φαλ. Ο Μπελινέλι με τρίποντο έκοψε προσωρινά την φόρα των Γάλλων (22-14), όμως αυτοί ήταν και οι μοναδικοί πόντοι για την Βίρτους στα πρώτα 4,5 λεπτά της περιόδου, με τη Βιλερμπάν να «τρέχει» εντυπωσιακό σερί 16-4, παίρνοντας προβάδισμα (26-30) για πρώτη φορά στο παιχνίδι. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τη Βιλερμπάν να είναι μπροστά με 27-32 και με την Βίρτους να έχει σκοράρει μόλις 8 πόντους στη δεύτερη περίοδο.

Με της επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, ο Κορντινιέ ευστόχησε σε τρίποντο μειώνοντας στο -4 για την Βίρτους (34- 38), αλλά η Βιλερμπάν συνέχισε να έχει τον έλεγχο του ματς, φτιάχνοντας διψήφιο προβάδισμα (37-48) χάρη σε καλάθια των Λι και Λάιτι. Κορντινιέ και Μίκι πλήγωσαν τους φιλοξενούμενους με προσπάθειες μέσα από τη ρακέτα, μειώνοντας σε 45-50, ενώ οι ΝτεΣόν Τόμας και Λοβερν διαμόρφωσαν το 45-54 της τρίτης περιόδου.

Αγχωμένες οι δύο ομάδες μπαίνοντας στην «τελική ευθεία» του αγώνα, μένοντας χωρίς πόντο στα 2 πρώτα λεπτά του τέταρτου δεκαλέπτου. Ο Παγιόλα «έσπασε το ρόδι» με τρίποντο, μειώνοντας σε 48-54 για την Βίρτους, ενώ στη συνέχεια η Βιλερμπαν «πάγωσε» επιθετικά, μην καταφέρνοντας να σκοράρει για σχεδόν πέντε αγωνιστικά λεπτά, δίνοντας έτσι το δικαίωμα στους γηπεδούχους να πάρουν το προβάδισμα με 62-56! Έχοντας το μομέντουμ και την ώθηση του κόσμου της, η Μπολόνια δεν επέτρεψε στους αντιπάλους της να επιστρέψουν στη διεκδίκηση της νίκης, επικρατώντας με το τελικό 73-63.

Τα δεκάλεπτα: 19-10, 27-32, 45-54, 73-63