Η Ρεάλ νίκησε με χαρακτηριστική ευκολία την αλλοπρόσαλλη και φέτος Αρμάνι Μιλάνο με 77-88 κι εδραιώθηκε στην πρώτη τετράδα της κατάταξης. Εκπληκτικός για τους φιλοξενούμενους ήταν ο Φακούντο Καμπάτσο με 14 πόντους και 11 τελικές πάσες, ενώ εξίσου καλός ήταν ο Γκουστάβο Αγιόν με 15. Για τους Ιταλούς πάλευε μόνος του ο Κέρτις Τζέρελς με 18 πόντους.

Με τον αέρα του φαβορί μπήκε στο παρκέ του Μεντιολάνουμ Φόρουμ η Ρεάλ, η οποία με τους Καμπάτσο και Ράντολφ να είναι εξαιρετικοί,  πήραν κεφάλι στο σκορ με 5-14. Το Μιλάνο ήταν ελαφρώς κοιμισμένο αμυντικά έως πολύ θα λέγαμε και μόνο τυχαίο δεν είναι το 17-25 της πρώτης περιόδου.

Το ματς είχε την ίδια εικόνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο, καθώς οι Ιταλοί με τους Τζέρελς και Μίτζοβ μείωσαν σε 23-28, όμως η συνέχεια δεν ανάλογη. Οι Μαδιελένοι βρήκαν επιθετικές λύσεις, πήραν εκ νέου τον έλεγχο του αγώνα, κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο στο +13 (36-49).

Οι γηπεδούχοι με δύο καλάθια των Κουζμίσνκας και Γκουντάιτις αναθάρρησαν, όμως τα τρίποντα των Κάρολ και Τέϊλορ, ανάγκασαν τον Πιανιτζιάνι να καλέσει τάιμ-άουτ αφού η διαφορά ήταν στους 16 πόντους (40-56).

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν μία παράσταση του Φακούντο Καμπάτσο. Ο κοντορεβυθούλης γκαρντ, οργάνωσε με μαεστρικό τρόπο τους συμπαίκτες του, δίνοντας αφειδώς ασίστ σε περιφερειακούς και ψηλούς. Οι Μιλανέζοι τα περίμεναν όλα από τον Γκάουντλοκ, που κρατούσε πολύ τη μπάλα και αποτέλεσμα όλων αυτών ήταν το 54-68.

Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, καθώς οι “μερένχες” ήλεγχαν απόλυτα το ματς και δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα στο να πανηγυρίσουν την 16η νίκη τους στη διοργάνωση και να κάνουν ακόμα ένα βήμα για την κατάληψη της 4ης θέσης, που δίνει πλεονέκτημα έδρας στον επόμενο γύρο της Euroleague. Δίκαιο το 77-88 για τη Ρεάλ και πλέον το Μιλάνο δεν έχει ελπίδες πρόκρισης στον επόμενο γύρο.

Τα δεκάλεπτα: 17-25, 36-49, 54-68, 77-88