Η Μάλαγα έκανε την έκπληξη και επικράτησε της πρωταθλήτριας Ευρώπης, Φενέρ, με 68-67.

Η Φενέρ είχε την ευκαιρία να πάρει στο τέλος το παιχνίδι, όμως ο Σλούκας δεν μπόρεσε να σκοράρει από τα 6 μέτρα, με την Μάλαγα να παίρνει το θετικό αποτέλεσμα και να επιστρέφει εκκωφαντικά στην Euroleague.

Ο Γκιόργκι Σερμαντίνι ήταν ο κορυφαίος της Μάλαγα με 12 πόντους ενώ από την άλλη ο Σλούκας είχε 15 πόντους με 7 ασίστ, όμως στο τέλος ήταν ο μοιραίος για την ομάδα του.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν μαζί την αναμέτρηση με καμία να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ. Έτσι το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 20-20.

Η δεύτερη περίοδος ήταν διαφορετική, με την Φενέρ να βρίσκει λύσεις και να παίρνει το προβάδισμα, με το σκορ του ημιχρόνου να είανι 41-36 για της ομάδα του Ζοτς.

Ίδια κατάσταση και στην τρίτη περίοδο με τους πρωταθλητές Ευρώπης να έχουν το πάνω χέρι και να κλείνουν την περίοδο στο 57-50.

Η τελευταία περίοδος ήταν μια τελείως διαφορετική ιστορία. Η Μάλαγα με τον ΜακΚάλουμ να είναι συγκλονιστικός πήρε το προβάδισμα και ένα λεπτό πριν το τέλος βρέθηκε μπροστά με 68-60. Στη συνέχεια με ένα 7-0 η Φενέρ έφτασε στον πόντο, όμως ο Σλούκας δεν κατάφερε να σκοράρει στο τέλος και να δώσει τη νίκη στην ομάδα του με το τελικό σκορ να είναι 68-67.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 36-41, 50-57, 68-67.