Την εντός έδρας νίκη με 79-77 πανηγύρισε η Ζαλγκίρις κόντρα στη Μάλαγα, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της φετινής Euroleague. Έτσι, η λιθουανική ομάδα πέτυχε την 11η επικράτηση για φέτος, ενώ το ρεκόρ της Ουνικάχα έπεσε στο 7-10.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Κέβιν Πάνγκος με 16 πόντους, έχοντας παράλληλα 4 ασίστ και 2 κλεψίματα. Άξιος συμπαραστάτης του ήταν ο Παούλιους Γιανκούνας με 14 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ από 11 πόντους σημείωσαν οι Ουλανόβας και Ουάιτ. Από τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Βαζίνσκι και Ογκουστίν (9 ριμπάουντ) με 14 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Στις αρχές του πρώτου δεκαλέπτου οι δύο ομάδες ήταν κοντά, όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν να περάσουν μπροστά με 6-4, χάρις σε καλάθι του Κέβιν Πάνγκος στο 3΄. Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι με σερί 9-0 προσπέρασαν με 6-13 με τρίποντο του Νεμάνια Νέντοβιτς στο 6΄. Οι Λιθουανοί μείωσαν στους τρεις πόντους με καλάθια των Πάνγκος και Γιανκούνας (10-13), με τη Μάλαγα να αυξάνει και πάλι τη διαφορά στη συνέχεια στους πέντε με τον Μιλοσάβλιεβιτς (12-17 στο 8΄). Με σερί 5-0 η Ζαλγκίρις ισοφάρισε (17-17 στο τελευταίο λεπτό), όμως η ισπανική ομάδα πήρε και πάλι το προβάδισμα με δίποντο του Ντάνι Ντίεζ δύο δευτερόλεπτα πριν το τέλος του, διαμορφώνοντας το τελικό του αποτέλεσμα (17-19).

Στη δεύτερη περίοδο, οι Ισπανοί ήταν σαφώς ανώτεροι και με σερί 2-11 έφτασαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα με τρίποντο του Ντίεζ (19-30 στο 14΄). Λίγο αργότερα, η Ζαλγκίρις κατάφερε να μειώσει στους πέντε χάρις σε δίποντο του Μπράντον Ντέιβις (30-35 στο 17΄), όμως το σκορ του ημιχρόνου βρήκε τη Μάλαγα να προηγείται με οκτώ πόντους (32-40)

Στο πρώτο μέρος του δεύτερου μισού, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με αντεπίθεση διαρκείας κατάφεραν αρχικά να ισοφαρίσουν και στη συνέχεια να περάσουν μπροστά στο σκορ με δύο βολές του Μπένο Ούντριχ (52-51 στο 28΄). Στη λήξη του, όμως, οι φιλοξενούμενοι με τέσσερις συνεχόμενους του Γκιόργκι Σερμαντίνι απέκτησαν και πάλι τα ηνία του αγώνα (52-55).

Στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου υπήρξαν εναλλαγές στο σκορ, με τη Ζαλγκίρις να περνάει και πάλι μπροστά στο σκορ με τρίποντο του Ουλανόβας (62-60, 6:38 για το φινάλε). Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι το τέλος έστω και δύσκολα, φτάνοντας στην τελική επικράτηση με 79-77, με τον Ουλανόβας να κόβει τον ΜακΚλάλουμ στην τελευταία φάση, χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 32-40, 52-55, 79-77