Η Ζαλγκίρις έβαλε πολύ δύσκολα στην Αρμάνι Μιλάνο, όμως η ιταλική ομάδα κατάφερε να επικρατήσει στο Κάουνας με 74-70, χάρις την ποιότητα και την εμπειρία της.

Επιστροφή στις νίκες με εξ’ αναβολής αναμέτρηση για την Αρμάνι Μιλάνο, που ναι μεν έδειξε ότι δεν είναι και στα καλύτερά της, ωστόσο πατάει γερά στην πρώτη τετράδα της Euroleague και φορτσάρει για το πλεονέκτημα έδρας. Στο 16-7 η ιταλική ομάδα, που έφθασε τις πέντε συνεχόμενες εκτός έδρας νίκες στη διοργάνωση και παραμένει σταθερά στην τρίτη θέση. Κορυφαίοι οι Μάλκολμ Ντιλέινι (20π), Τρόι Ντάνιελς (15π) και Κάιλς Χάινς (11π, 10ρ).

Από την άλλη, η Ζαλγκίρις είναι σταθερά σε… mood ήττας, φθάνοντας πλέον τα εννέα συνεχόμενα άσχημα αποτελέσματα στην Ευρώπη, κάτι που την αφήνει χωρίς για παραπάνω από δύο μήνες. Σταθερά στην τελευταία θέση οι Λιθουανοί που παλεύουν όλα τα παιχνίδια, αλλά έχοντας πλέον ρεκόρ 3-19 περιμένουν απλώς το φινάλε της regular season. Οι μόνοι που ξεχώρισαν ήταν οι Λούκας Λεκαβίτσιους (16π, 3ρ, 5ασ) και Τάιλερ Κάβανο (13π, 6ρ).

Από την αρχή φαινόταν το παιχνίδι να πηγαίνει σε χαμηλό σκορ, με την αστοχία της Αρμάνι να είναι εντυπωσιακή κι αυτό ήταν το στοιχείο που κυριαρχούσε στο πρώτο κομμάτι της αναμέτρησης. Για σχεδόν έξι λεπτά στο ξεκίνημα η ιταλική ομάδα έμεινε στους δύο πόντους και η Ζαλγκίρις το εκμεταλλεύτηκε σε ένα βαθμό για να προηγηθεί με 9-2. Όμως τα πάντα άλλαξαν όταν οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ρυθμό από μακριά. Η Αρμάνι πέτυχε τέσσερα τρίποντα στο τελευταίο τρίλεπτο της πρώτης περιόδου, προσπέρασε με 16-17, αλλά οι γηπεδούχοι έκλεισαν το δεκάλεπτο όντας μπροστά στο σκορ (18-17) με καλάθι του Ουέμπστερ.

To καλό διάστημα των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε και με την έναρξη της δεύτερης περιόδου. Οι παίκτες του Ετόρε Μεσίνα έτρεξαν σερί 9-0 στα πρώτα τρία λεπτά και ξέφυγαν με 18-26. Όσο λειτουργούσε σε καλά επίπεδα αμυντικά, διατηρούσε τον έλεγχο του αγώνα και μαζί ένα μαξιλαράκι ασφαλείας, το οποίο έχασε στο τέλος του ημιχρόνου. Μετά το 25-32 στο 16’, η Ζαλγκίρις είχε ένα επιμέρους 10-3 και ο Λεκαβίτσιους έστειλε ισόπαλες τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια στους 35 πόντους.

Το δεύτερο μέρος άρχισε με την Ζαλγκίρις να παίρνει και πάλι τα ηνία της αναμέτρησης με επιμέρους 8-5 στα πρώτα τέσσερα λεπτά, που την έφερε στο 43-40. Ένα ξέσπασμα του Ντιλέινι αρκούσε για να βάλει ξανά μπροστά την Αρμάνι με 43-47 στο 26’. Οι εναλλαγές του προβαδίσματος συνεχίστηκαν καθ’ όλη τη διάρκεια της τρίτης περιόδου, με τους γηπεδούχους να απαντούν με σερί 6-0 για το 49-47 στο 28’. Τον τελευταίο λόγο στο δεκάλεπτο τον είχε η Αρμάνι, που μπήκε στο τέταρτο κομμάτι του αγώνα, ούσα μπροστά με 51-53.

Όλο το ματς άλλαξε όταν οι Ιταλοί βρήκαν μακρινά σουτ. Δύο συνεχόμενα τρίποντα από Ντιλέινι και Μπέντιλ έφεραν το 55-59 στο 33’ και έδωσαν το απαιτούμενο μομέντουμ στην Αρμάνι για το φινάλε του παιχνιδιού. Τα πάντα ήταν ρευστά μέχρι που έγινε το 65-67, 3:11 πριν το τέλος. Η μαχητικότητα και η ένταση στην άμυνα από τους φιλοξενούμενους έκαναν τη διαφορά. Κράτησαν την Ζαλγκίρις χωρίς πόντο, μέχρι τα 18’’ δευτερόλεπτα κι έτσι έφθασαν στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 35-35, 51-53, 70-74