Ο Ζοφρί Λοβέρν με μία ασύλληπτη εμφάνιση «κατασπάραξε» την αβοήθητη Χίμκι και η εξαιρετική Ζαλγκίρις παρέμεινε στα υψηλά στρώματα της βαθμολογίας (102-75).

Οι υψηλές πτήσεις της φετινής Ζαλγκίρις στη Euroleague συνεχίστηκαν με εντυπωσιακό τρόπο. Το σύνολο του Μάρτιν Σίλερ ανέβηκε στο 11-7 της βαθμολογίας φτάνοντας στο 6ο σερί θετικό αποτέλεσμα, αφού έκανε ένα φανταστικό 3ο δεκάλεπτο κόντρα στους Ρώσους (39-13), για να πάρει μια άνετη νίκη. Στην αντίπερα όχθη, η Χίμκι απέδειξε ξανά γιατί αποτελεί την ομάδα – απογοήτευση της σεζόν, υποχώρησε στο 2-16 και γνώρισε την 9η διαδοχική ήττα της.

Ο Γάλλος σέντερ των Λιθουανών, Ζοφρί Λοβέρν, έκανε το ματς της ζωής του στην κορυφαία ευρωπαϊκή διοργάνωση και ξεπέρασε το προσωπικό ρεκόρ που είχε σε πόντους (20π.) και κρατούσε από το 2013. Ο άλλοτε NBAer «διέλυσε» όποιον αντίπαλο ψηλό βρήκε μπροστά του και τελείωσε την αναμέτρηση με 29 πόντους (13/14 δίποντα), 9 ριμπάουντ και 38 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης. Σπουδαίος για άλλη μια φορά ήταν και ο Μάριους Γκριγκόνις (18 πόντοι με 7/9 σουτ και 8 ασίστ), ενώ επιθετικές λύσεις έδωσε και ο Νάιτζελ Χέις (14 πόντοι). Πρώτοι σκόρερ των ηττημένων ήταν οι Ντέβιν Μπούκερ (19π., 7ρ.) – Αλεξέι Σβεντ (22π., 8ασ.).

Στο ξεκίνημα του αγώνα οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι (22-20 στο 10′), με τους μεν γηπεδούχους να βλέπουν τον Ζοφρί Λοβέρν να κάνει θραύση μέσα στη ρακέτα (11π.) και τους δε Ρώσους να παίρνουν πολλά από τον Αλεξέι Σβεντ (9π., 4ασ.). Στη 2η περίοδο η Χίμκι ξέφυγε, καθώς η επίθεσή της ρόλαρε άψογα. Έτσι, η τριποντάρα του Στέφαν Γιόβιτς από το logo της «Zalgirio Arena» έβαλε την ομάδα του Ρίμας Κουρτινάιτις στο +11 (32-43 στο 17′), πριν από το 39-48 του ημιχρόνου. Στο 1ο μέρος το παιχνίδι είχε μετατραπεί σε μία… μονομαχία του Λοβέρν (18π.) με τον Ντέβιν Μπούκερ (15π.) και το βλέμμα όλων ήταν στραμμένο στο ζωγραφιστό των δύο ομάδων.

Οι Λιθουανοί επέστρεψαν με εμφατικό τρόπο από την ανάπαυλα, είχαν διαφορετική νοοτροπία, έσφιξαν την άμυνά τους, βρήκαν τις σωστές επιλογές στην επίθεση και έφεραν «τούμπα» το ματς σε χρόνο dt (56-53 στο 24′ με επιμέρους σκορ 17-5). Και τότε ξεκίνησε το σόου για τα καλά: από τη στιγμή που «ζεστάθηκε» η… μηχανή του Μάρτιν Σίλερ, ο αγώνας έγινε παράσταση για έναν ρόλο και η αποφασιστική Ζαλγκίρις με πρωταγωνιστές τους Λοβέρν, Γκριγκόνις, Χέις έκανε ό,τι ήθελε πάνω στο παρκέ (35-7 επιμέρους σκορ) και πήγε μέχρι το +19 (74-55 στο 28′), με τη Χίμκι να τα έχει χαμένα (78-61 στο 30′). Να σημειωθεί πως ο Γάλλος σέντερ των γηπεδούχων είχε «διαλύσει» το career high του σε πόντους (20π. από το 2013) από το 3ο δεκάλεπτο (29π. στο 30′), όντας ασταμάτητος (13/14 2π.). Στην ουσία, το δεκάλεπτο – φωτιά της ομάδας από το Κάουνας μετέτρεψε την 4η περίοδο σε τυπική διαδικασία (88-67 στο 35′) και η Ζαλγκίρις έφτασε στην 6η σερί νίκη της στη διοργάνωση, με τους Μοσχοβίτες να δίνουν συνέχεια στις κακές εμφανίσεις τους (102-75 τελικό).

Τα Δεκάλεπτα: 22-20, 39-48, 78-61, 102-75