Η Αναντολού Εφές δεν συνάντησε προβλήματα στο Κάουνας και επιβλήθηκε της Ζαλγκίρις με 85-71.

Οι φιλοξενούμενοι δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στην ομάδα του Γιούρι Ζντόβτς, που αγωνιζόταν χωρίς τον Λοβέρν στους ψηλούς, επιστρέφοντας έτσι στις νίκες μετά από δύο σερί ήττες. Με αυτή τη νίκη η Εφές ανέβηκε στο 13-10 (χωρίς τις ρωσικές ομάδες) παραμένοντας στην 5η θέση, ενώ η Ζαλγκίρις υποχώρησε στο 7-18, όντας μία θέση πάνω από τον τελευταίο Παναθηναϊκό (6-17).

ΠΑΡΤΙ ΑΠΟ ΜΙΣΙΤΣ ΚΑΙ ΝΤΑΝΣΤΟΝ

Αποφασισμένη να επιβάλει το δικό της ρυθμό μπήκε στο παιχνίδι η Εφές που προηγήθηκε γρήγορα με 0-7 και με τους Μίσιτς και Ντάνστον να κυριαρχούν περιφερειακά και στη ρακέτα αντίστοιχα διατηρήθηκε μπροστά με 19-23 στην πρώτη περίοδο. Αμφότεροι συνέχισαν να σκοράρουν και ο Πλάις με δικό του καλάθι έστειλε τη διαφορά στο +9 (23-32) και λίγο μετά το τρίποντο του Λάρκιν έκανε το +14 για την Εφές (27-41) λίγο πριν το ημίχρονο.

ΕΦΤΑΣΕ ΣΤΟ +28 Η ΕΦΕΣ

Τα πράγματα έδειχναν να απλοποιούνται για την τουρκική ομάδα στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, όταν με τα τρίποντα των Μοερμάν, Λάρκιν και Μίσιτς άνοιξαν την απόσταση στο +24 (32-56), κι ενώ οι γηπεδούχοι σκοράραν το πρώτο τους καλάθι μετά από τέσσερα λεπτά. Το κοινό είχε «παγώσει» στο Κάουνας καθώς η ομάδα τους δεν παρουσίαζε σημάδια… ζωής στο παιχνίδι και παρά το μικρό 6-0 σερί, το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε στη μεγαλύτερη τιμή της έως τότε και στο 40-65.

Με τις βολές του Μίσιτς η διαφορά άγγιξε τους 30 πόντους διαφορά (42-70) και κάπου εκεί η Εφές χαλάρωσε και η Ζαλγκίρις αποφάσισε να το εκμεταλλευτεί και να έρθει μια… τίμια ήττα. Κάπως έτσι με συνεχόμενους πόντους του Κάβανο και τρίποντο του Μιλάκνις οι γηπεδούχοι μείωσαν αρχικά σε 53-72 και με τον ίδιο μπροστάρη έκαναν και το 69-80, αλλά με 1,5′ να απομένει για το φινάλε δεν προλάβαιναν κάτι περισσότερο.

Δεκάλεπτα: 19-23, 30-41, 40-65, 71-85