Παίζοντας καταπληκτική άμυνα στο δεύτερο μέρος, η Ζαλγκίρις κατάφερε να κάνει την ανατροπή απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα και να επικρατήσει με 75-62 σε εξ’ αναβολής αναμέτρηση.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους Χέιζ και Λόιντ να μονοπωλούν τις επιθέσεις των δύο ομάδων. Η Ζαλγκίρις πήρε πολλά πράγματα από την φροντ λάιν της και κατάφερε να έχει μία βραχεία κεφαλή στη μεγαλύτερη διάρκεια. Το 14-11 του έβδομου λεπτού έγινε 22-26 στο 10’, λόγω του Σιμόνοβιτς. Ο Σέρβος φόργουορντ πέτυχε τους 11 από τις 13 τελευταίους πόντους του Ερυθρού Αστέρα στην πρώτη περίοδο.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να είναι αρκετά εύστοχοι και στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου ξέφυγαν με 13 (22-35), χάρη σε ένα σερί 9-0. Ωστόσο, ο Γκριγκόνις βρήκε στόχο από τα 6,75 μ. και με δύο τρίποντα βοήθησε τους γηπεδούχους να μειώσουν στους τέσσερις (35-39) στο 17’, διαφορά που παρέμεινε μέχρι και την ανάπαυλα (40-44).

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον Ουσκόκοβιτς να δίνει επιθετικές λύσεις για τον Ερυθρό Αστέρα και να κάνει το 45-50. Ο Γκριγκόνις όμως συνέχισε να είναι «καυτός» και συνέβαλλε τα μέγιστα, ώστε η Ζαλγκίρις να τρέξει ένα 10-0 και να προηγηθεί με 55-50. Ο Λόιντ με συνεχόμενους πόντους ήταν αυτός που μείωσε τη διαφορά στους δύο στο 30’ (60-58).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι Λιθουανοί ανέβασαν κι άλλο την ένταση στην άμυνά τους κι αυτό έγειρε οριστικά την πλάστιγγα υπέρ τους. Ο Ερυθρός Αστέρας έκανε επτά λεπτά για να βρει σκορ και πλέον ήταν ήδη αργά, αφού οι γηπεδούχοι είχαν ξεφύγει με δέκα (68-58).

Τα δεκάλεπτα: 22-26, 40-44, 60-58, 75-62