Η Μπάγερν Μονάχου έκανε την ολική ανατροπή στο Κάουνας και επικράτησε της Ζαλγκίρις με 75-73.

Ζαλγκίρις και Μπάγερν έψαχναν την πρώτη τους νίκη στη φετινή Ευρωλίγκα, με τους Βαυαρούς να χαμογελούν στο τέλος. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν να προηγούνται με 16 πόντους στη δεύτερη περίοδο, όμως στη συνέχεια έχασαν τον ρυθμό τους με την Μπάγερν να επιστρέφει και να παίρνει μια πολύτιμη νίκη.

ΜΕ ΟΠΛΟ ΤΟ ΜΑΚΡΙΝΟ ΣΟΥΤ

Νευρικό ήταν το ξεκίνημα για τις δύο ομάδες, καθώς έπρεπε να περάσουν δύο λεπτά για να βρει πρώτος σκορ ο Καλνιέτις. Ο Νίμπο κυριάρχησε στις δύο ρακέτες, μάζεψε έξι ριμπάουντ και πέτυχε ισάριθμους πόντους, φέρνοντας τη Ζαλγκίρις στο 13-8 και λίγο μετά o Λεκαβίτσιους με έξι σερί πόντους έγραψε το 22-11, αναγκάζοντας τον Αντρέα Τρινκιέρι να ψάχνει λύσεις για να μείνει η Μπάγερν κοντά στο σκορ.

Η γερμανική ομάδα έδειχνε ανήμπορη να βγάλει σωστές συνεργασίες στην επίθεση, όμως ούτε στην άμυνα τα κατάφερνε, με τον Λεκαβίτσιους να την τιμωρεί με ακόμα ένα τρίποντο για το 27-13. Τα τρίποντα έπεφταν βροχή για τους γηπεδούχους (6/16), η διαφορά έφτασε ως το +16 (39-23), όμως οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 39-27 του ημιχρόνου.

Η ΑΝΤΕΠΙΘΕΣΗ ΤΗΣ ΜΠΑΓΕΡΝ

Με ένα γρήγορο 0-4 η Μπάγερν διεύρυνε το σερί της, ενώ τα τρίποντα των Τόμας, Χίλιαρντ και το καλάθι του Ρούμπιτ έφεραν τους Βαυαρούς σε απόσταση αναπνοής (48-47). Η Ζαλγκίρις έδειχνε να… ξεμένει από επιλογές, είδε τη διψήφια διαφορά της να εξανεμίζεται, με τον Γιάραμαζ να ισοφαρίζει και τον Καλνιετις να δίνει “ανάσα” με τρίποντο για το 55-52 της τρίτης περιόδου.

Το παιχνίδι είχε γινει πλέον ντέρμπι, με την Μπάγερν να ακολουθεί τη Ζαλγκίρις, και με δύο σερί τρίποντα του Χίλιαρντ να παίρνει το προβάδισμα (62-63) στο 35′ και για πρώτη φορά μετά το αρχικό 2-4. Στο τελευταίο δίλεπτο το σκορ ήταν στο 70-70, ο Λεκαβίτσιους έκανε λάθος και ο Τόμας σκόραρε δύο πανομοιότυπα καλάθια χρησιμοποιώντας το κορμί του και γράφοντας το 71-74 στα 37” πριν το φινάλε. Ο Καλνιετις αστόχησε στο τρίποντο, ο Χάντερ έχασε τις βολές του και στα 6,4” ο Λεκαβίτσιους μείωσε με 2/2 βολές στο 73-74. Ο Λούτσιτς πήγε με τη σειρά του στις βολές, έβαλε μόνο την πρώτη (73-75), με τη Ζαλγκίρις να μην προλαβαίνει να εκδηλώσει επίθεση στα τελευταία 4”.

Δεκάλεπτα: 24-13, 39-27, 55-52, 73-75