Η Ζαλγκίρις ήταν συνεπής σε όλη την αναμέτρηση με την Μπασκόνια και δεν αντιμετώπισε προβλήματα, επικρατώντας με 92-73.

Οι Λιθουανοί έδειξαν από νωρίς ότι είναι κυρίαρχοι στο γήπεδο και αποδείχθηκαν συνεπείς και σταθεροί από τα 6.57μ., δεν απειλήθηκαν από τη Μπασκόνια, που ήταν σε πολύ κακή βραδιά, με τον Ντούσκο Ιβάνοβιτς να «γελάει» από τα νεύρα του με την απόδοση των παικτών του. Ειδικά στο δεύτερο και τρίτο δεκάλεπτο οι Βάσκοι δεν ήταν καθόλου παραγωγικοί με τη Ζαλγκίρις από την άλλη να έχει τον απόλυτο έλεγχο στα ριμπάουντ αλλά και εντυπωσιακά ποσοστά στα τρίποντα (18/26, 69.2% και 33 ριμπάουντ έναντι 23).

Για τους γηπεδούχους για ακόμη ένα παιχνίδι, καλή εμφάνιση από τον Μάριους Γκριγκόνις που σημείωσε 11π. (3/4 3π) και μοίρασε και 5 ασίστ ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Φολ πέτυχε 14 πόντους.

Οι δύο ομάδες μπήκαν αρκετά δυνατά στο παιχνίδι με τη Ζαλγκίρις να παίρνει από την αρχή βραχύ προβάδισμα που το διατήρησε μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (25-22). Η Μπασκόνια μείωσε σε 30-27 με τον Βιλντόζα, αλλά και πάλι οι γηπεδούχοι ξέφυγαν στο σκορ, με τον Γουόλκαπ να κάνει το +10 (39-29) για την ομάδα του. Γκεντράιτις και Πολονάρα έριξαν τη διαφορά (39-33) «προσωρινά», με τον Μιλάκνις να την ανεβάζει στο +11 (44-33) και τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με τη Ζαλγκίρις μπροστά στο σκορ (44-36). Στο πρώτο μέρος οι παίκτες του Μάρτιν Σίλερ είχαν εντυπωσιακά ποσοστά στα τρίποντα (9/15) και 19 ριμπάουντ έναντι 13 της Μπασκόνια, που αντιμετώπισε αρκετά προβλήματα στην άμυνά της.

Στο τρίτο δεκάλεπτο με τρίποντο του Μιλάκνις έκανε το 47-36, ενώ με τους Γκριγκόνις και Λεκαβίτσιους , το σκορ διαμορφώθηκε σε 61-44. Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα καθώς το αποτέλεσμα είχε ήδη κριθεί, με τους φιλοξενούμενους να κάνουν μεν το πιο παραγωγικό τους δεκάλεπτο, η διαφορά όμως που είχε δημιουργηθεί υπέρ της Ζαλγκίρις οδήγησε τους γηπεδούχους στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 25-22, 44-36, 68-47, 92-73