Με ένα κυρίαρχο δεύτερο ημίχρονο κι έναν εξαιρετικό Μάριους Γκριγκόνις, η Ζαλγκίρις επικράτησε με 85-75 της Βιλερμπάν, η οποία γνώρισε την ήττα μετά από επτά σερί νίκες στη Euroleague.

Οι Γάλλοι ταξίδεψαν στο Κάουνας με την ψυχολογία στα ύψη, δεδομένου του σερί τους και του σπουδαίου διπλού, στην έδρα της Μπαρτσελόνα, αλλά η Ζαλγκίρις, με την άμυνα της οδηγό, στο δεύτερο μέρος, έφτασε στη νίκη.

Η Βιλερμπάν προσπάθησε να επιβάλλει το δικό της ρυθμό στο ξεκίνημα και το πέτυχε στην πρώτη περίοδο (17-22), με τη Ζαλγκίρις να ακολουθεί. Στη δεύτερη περίοδο τα πράγματα ήταν πιο ισορροπημένα, με τους Λιθουανούς να βρίσκουν καλύτερο ρυθμό στην επίθεση (40-42).

Η τρίτη περίοδος, ήταν η καθοριστική όπως αποδείχθηκε, αφού η Ζαλγκίρις έπαιξε με σαφώς μεγαλύτερη διάθεση στην άμυνα, κλείνοντας τους περισσότερους διαδρόμους της Βιλερμπάν και με τον Γκριγκόνις να αποτελεί επιθετικό της άξονα, ξέφυγε με 67-57.

Οι Γάλλοι προσπάθησαν να επιστρέψουν στην τέταρτη περίοδο, πάλεψαν ως το τέλος, αλλά πότε με τον Γκριγκόνις να φτάνει τους 21 πόντους και… συμπαραστάτες τους, τον Λοβέρν (18π.) και τον Γουόκαπ, (12π.), κράτησε τη νίκη.

Με τη νίκη αυτή, η Ζαλγκίρις παραμένει σε τροχιά οκτάδας, ανεβαίνοντας στο 15-11 (ίδιο ρεκόρ με την όγδοη Φενέρμπαχτσε), ενώ η Βιλερμπάν, πήγε στο 12-15, με τον Γιαμπουσέλε με 17 πόντους, να είναι ο πρώτος της σκόρερ απόψε.

Δεκάλεπτα: 17-20, 40-42, 67-57, 85-75