Η Αρμάνι Μιλάνο ήταν η μεγάλη νικήτρια σε ένα πραγματικό ντέρμπι με σκληρές άμυνες κόντρα στην Ζαλγκίρις στην Λιθουανία, επικρατώντας με 69-64.

Η Αρμάνι ήταν ανώτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, όμως η Ζαλγκίρις παρέμενε πολύ κοντά στο σκορ κυρίως λόγω της πολύ καλής αμυντικής λειτουργίας της.

Στα τελευταία λεπτά ένα κρίσιμο ριμπάουντ του εξαιρετικού Σέιβον Σίλντς και ένα άστοχο τρίποντο του Λεκαβίτσιους, χάρισαν τη νίκη στους φιλοξενούμενους οι οποίοι συνεχίζουν να διεκδικούν με αξιώσεις μια θέση στην τετράδα.

Από πλευράς νικητών ο Σέιβον Σίλντς πραγματοποίησε μια εκπληκτική εμφάνιση με 23 πόντους , 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ και ο Κέβιν Πάντερ με 14 πόντους και 4 ασίστ συνέβαλε τα μέγιστα στη νίκη της Αρμάνι. Από την Ζαλγκίρις ο Γκριγκόνις με 17 πόντους και 5 ριμπάουντ αλλά και ο Λοβέρν με 15 πόντους και 9 ριμπάουντ ξεχώρισαν.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Αρμάνι μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και απόλυτα συγκεντρωμένη αμυντικά και έτσι με τον Πάντερ να είναι από το ξεκίνημα «ζεστός», έχτισε μια μικρή διαφορά (13-19). Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και γρήγορα η διαφορά έγινε διψήφια (16-26). Η Ζαλγκίρις όμως έβγαλε αντίδραση και με τους Γκριγκόνις και Λοβέρν και ένα σερί 8-0 μείωσαν στο καλάθι λίγο πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου (32-34).

Με ένα σερί 2-9 η Αρμάνι αύξησε και πάλι τη διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο (34-43), όμως η Ζαλγκίρις έβγαλε αντίδραση και με τους Γιοκουμπάιτις και Λεκαβίτσιους μείωσε και πάλι στους 5 πριν το τέλος της περιόδου (45-50). Η Ζαλγκίρις μείωσε στο τρίποντο στο ξεκίνημα του τετάρτου δεκαλέπτου, όμως η Αρμάνι βρέθηκε και πάλι στο +8. Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα και με 8 γρήγορους πόντους από τους Λεκάβιτσιους και Γκριγκόνις μείωσαν στο δίποντο (57-59). Ντατόμε και Χάινς έδωσαν και πάλι «ανάσα» στην Αρμάνι, όμως ο Γκριγκόνις απάντησε από τα 6.75. Πάντερ και Σιλντς διατήρησαν την Αρμάνι σε θέση οδηγού ως το τέλος, με τους Ρούμπιτ και Λεκαβίτσιους να αστοχούν στην τελευταία επίθεση της Ζαλγκίρις και την ομάδα του Έτορε Μεσίνα να παίρνει τη νίκη με 64-69.

Τα δεκάλεπτα: 13-19, 32-34, 45-50, 64-69