Η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης ήταν ακόμα μία ομάδα που έριξε στο καναβάτσο την Αναντολού Εφές, καθώς Μίσιτς και Λάρκιν δεν ήταν αρκετοί, με τους Ρώσους να επικρατούν με 85-78.

Δεν είναι πια η έκπληξη της σεζόν, αλλά μία από τις καλύτερες ομάδες της διοργάνωσης. Η Ζενίτ συνεχίζει τις εξαιρετικές εμφανίσεις, έκανε ένα… μαγικό ημίχρονο κόντρα στην Εφές (53-31) και τελικά έφτασε σε μία σπουδαία νίκη (85-78), που την ανέβασε στο 13-6.

Ο Κέβιν Πάνγκος ήταν καθοριστικός στο τέλος με δύο μεγάλα τρίποντα (13 πόντοι, 4 ασίστ), ενώ οι Όστιν Χόλινς (13 πόντοι, 5 ασίστ), Ουίλ Τόμας (14 πόντοι με 6/6 δίποντα) και Αρτούρας Γκουντάιτις (11 πόντοι, 10 ριμπάουντ) έκαναν αυτό που έπρεπε επιθετικά. Αντίθετα, η Εφές ήταν σε… άλλο γήπεδο για 20 λεπτά και η εξαιρετική απόδοση – στο δεύτερο μέρος- από τους Βασίλιε Μίσιτς (23 πόντοι, 4 ασίστ) και Σέιν Λάρκιν (20 πόντοι, 5 ασίστ) δεν ήταν αρκετή για την ανατροπή. Στο 11-10 πλέον οι Τούρκοι, έκανε ντεμπούτο ο Ντζανάν Μούσα.

H Ζενίτ ξεκίνησε φανταστικά στο ματς, κράτησε την Εφές χωρίς πόντο για περίπου τρία λεπτά και προηγηθηκε νωρίς με 8-0. Λίγο αργότερα, η διαφορά έφτασε στους 12 (20-8, 6′) και στους 13 πόντους (24-11, 8′), που ήταν τελικά και το προβάδισμα των γηπεδούχων στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (28-15).

Ίδιο το μοτίβο και στην δεύτερη περίοδο, με την Εφές να είναι… αλλού και την κυρίαρχη Ζενίτ να τρέχει επιμέρους 16-2 για το +23 (47-24) στο 17ο λεπτό. Τελικά το εντυπωσιακό πρώτο ημίχρονο για την Ζενίτ έκλεισε στο 53-31 για την εξαιρετική ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ.

Η ανάπαυλα… ξύπνησε την Εφές και ο τρομερός Μίσιτς πρωταγωνίστησε στην αντεπίθεση των Τούρκων, που ήταν καταπληκτικοί στην τρίτη περίοδο. Είναι χαρακτηριστικό πως η Εφές έτρεξε επιμέρους 19-4 και πλησίασε στους εφτά (57-50) στο 26ο λεπτό.

Η Ζενίτ μπήκε στην τέταρτη περίοδο με προβάδισμα 9 πόντων (64-55), όμως η Εφές ήταν αποφασισμένη να παλέψει για την μεγάλη ανατροπή. Τα αμυντικά λάθη των γηπεδούχων και η ποιότητα των Τούρκων έφερε συνθήκες ντέρμπι, δύο λεπτά πριν το τέλος, αφού ο Λάρκιν μείωσε σε 75-70. Δύο μεγάλα καλάθια από Πάνγκος και Πονίτκα έδωσαν ανάσα στην Ζενίτ (80-70) και, τελικά, «κλείδωσαν» τη νίκη για την ομάδα του Πασκουάλ.

Δεκάλεπτα: 28-15, 53-31, 64-55, 85-78