Για ακόμα ένα παιχνίδι η Ζενίτ ήταν ανώτερη, ανέβασε στροφές στο δεύτερο δεκάλεπτο και κατάφερε να φτάσει στη νίκη με 87-71, κάνοντας ένα ακόμα αποφασιστικό βήμα για τα πλέι οφ.

Για ένα ημίχρονο η Άλμπα ήταν μέσα στο ματς και κατάφερε να βάλει δύσκολα στην Ζενίτ. Όταν όμως η ρωσική ομάδα ανέβασε την απόδοσή της τα πράγματα άλλαξαν, με το τέταρτο δεκάλεπτο να είναι καθοριστικό.

Το 68-67 του 30′ μετατράπηκε στο τελικό 87-71, με τους Ρώσους να δέχονται μόλις 4 πόντους στο διάστημα αυτό, δείχνοντας πως έχουν τον τρόπο να ελέγχουν το παιχνίδι μέσα από την άμυνά τους. Έτσι, η Ζενίτ ανέβηκε στο 16-10, με το πέρας 27 αγωνιστικών στη διοργάνωση, κοιτάζοντας όλο και περισσότερο τα πλέι οφ. Την ίδια στιγμή, η Άλμπα υποχώρησε στο 9-17, παρά το γεγονός πως ήταν ανταγωνιστική στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα.

Ο Κέβιν Πάνγκος έκανε τα… δικά του για ακόμα ένα παιχνίδι και με 19 πόντους, 7 ασίστ και 4 ριμπάουντ έδωσε τον τόνο στην ομάδα του. Δεν ήταν μόνος, όμως, έχοντας βοήθειες από τους Ουίλ Τόμπας (15 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, αλλά και τους Πονίτκα (14π, 4ρ, 6ασ) και Χόλινς (13π) που έκαναν τη…. δουλειά πιο εύκολη για τη ρωσική ομάδα.

Από πλευράς Άλμπα Βερολίνου οι 18 πόντοι του Σίκμα και οι 12 του Σιμόνε Φοντέκιο δεν ήταν αρκετοί να αλλάξουν την έκβαση του αγώνα, με την ομάδα του Ρενέσες να μην μπορεί να ακολουθήσει τον ρυθμό στην τέταρτη περίοδο.