Ο Ερυθρός Αστέρας πανηγύρισε ένα σπουδαίο διπλό στην Αγία Πετρούπολη, καθώς επικράτησε της Ζενίτ με 69-58.

Κακή περίοδος φαίνεται πως είναι για τη Ζενίτ, η οποία σταμάτησε την προηγούμενη εβδομάδα στο ΟΑΚΑ το σερί νικών που έτρεχε, ενώ πλέον υπέστη την δεύτερη διαδοχική ήττα της στην Euroleague. Στο 8-5 το σύνολο του Τσάβι Πασκουάλ, από το οποίο ξεχώρισαν οι Τζόρνταν Μίκι (16π, 5ρ), Κόνερ Φράνκαμπ (12π) και Αντρέι Ζούμπκοφ (9π, 8ρ).

Από την άλλη, ο Ερυθρός Αστέρας γεύτηκε ξανά την χαρά της νίκης, έπειτα από τρεις συνεχόμενες ήττες. Δεύτερο εκτός έδρας αποτέλεσμα για την ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς και πρώτο μετά τις αρχές Οκτωβρίου. Στο 5-8 πλέον οι Σέρβοι, που την επόμενη αγωνιστική υποδέχονται τον Ολυμπιακό. Κορυφαίοι οι Όγκνιεν Κούζμιτς (11π, 5ρ), Νέιτ Ουόλτερς (14π, 5ρ, 3ασ) και Νίκολα Κάλινιτς (11π, 5ρ, 4ασ).

Το παιχνίδι άρχισε με πολύ καλό τρόπο για τον Ερυθρό Αστέρα, που πήγε σε επιθέσεις κοντά στο καλάθι και ήταν ιδιαίτερα εύστοχος στο ξεκίνημα. Η Ζενίτ μπήκε χωρίς ενέργεια και κινητικότητα στην επίθεση, με αποτέλεσμα το σκορ να είναι στο 3-10 έπειτα από τρία λεπτά. Ο Φράνκαμπ έδωσε κάποιες λύσεις στους γηπεδούχους, ωστόσο οι Σέρβοι με πρωταγωνιστές τους Κάλινιτς και Κούζμιτς κατάφεραν να φθάσουν ακόμη και στο +9 (10-19), πριν το δεκάλεπτο κλείσει στο 16-23.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου οι φιλοξενούμενοι πήραν και διψήφιο προβάδισμα για πρώτη φορά στην αναμέτρηση. Τέσσερις συνεχόμενοι πόντοι τους έφεραν το 16-27, ενώ λίγο αργότερα με 5-0 σερί πήγαν στο +12 (23-35). Η Ζενίτ είχε τον τρόπο να κατεβάζει τη διαφορά κάτω από τους δέκα και το έκανε με τους Μπάρον και Μίκι (28-37), αλλά ένα τρίποντο του Λάζιτς και ένα δίποντο του Μίτροβιτς έδωσαν αέρα 14 πόντων (28-42) στον Ερυθρό Αστέρα με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Η διακοπή δεν βοήθησε τους παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ να βρουν λύση απέναντι στη σκληρή άμυνα των Σέρβων, που τους εγκλώβισε επιθετικά. Σε κανένα σημείο στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να μειώσουν σε μονοψήφιο αριθμό, παρά την καλή απόδοση του Μίκι στο διάστημα αυτό. Οι φιλοξενούμενοι είχαν πλουραλισμό και εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη της Ζενίτ για να πετύχουν οκτώ συνεχόμενους πόντους και να φθάσουν στο +20 (38-58), με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται στο 40-58 δια χειρός Φράνκαμπ.

Κάπως έτσι, η τελευταία περίοδος είχε καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα, αφού τίποτα δεν έμοιαζε να αλλάζει στο παιχνίδι και με τον χρόνο να λιγοστεύει. Ο Ερυθρός Αστέρας άρχισε να παίζει με το ρολόι και να έρχεται πιο κοντά στη νίκη από τα διαδοχικά καλάθια του Ντόμπριτς, που έστειλαν τη διαφορά στο +21 (44-65) στο 34’. Εκεί τελείωσαν όλα, αν και η Ζενίτ μπόρεσε να ολοκληρώσει την αναμέτρηση με επιμέρους σκορ 14-4.

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 28-42, 40-58, 58-69