Η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης είχε σε τρομερή ημέρα τους Ρίβερς και Πάνγκος, εκμεταλλεύτηκε τις απουσίες του Ερυθρού Αστέρα και επικράτησε εύκολα με 98-69.

Εξαιρετική εμφάνιση και νέα νίκη για τη Ζενίτ. Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ ήταν ανώτερη, επέβαλλε από νωρίς τον ρυθμό της, σούταρε με εκπληκτικά ποσοστά (65,4% δίποντα, 61,5% τρίποντα, 80% βολές) και κέρδισε άνετα τον Ερυθρό Αστέρα (98-69), ανεβαίνοντας στο 9-5. Αντίθετα, οι Σέρβοι, που έπαιξαν χωρίς τον Τζόρνταν Λόιντ, έπεσαν στο 5-11.

Κορυφαίοι της αναμέτρησης ήταν οι Κέι Σι Ρίβερς (23 πόντοι με 7/8 τρίποντα) και Κέβιν Πάνγκος (17 πόντοι, 5 ασίστ), καλή εμφάνιση και από τους Αρτούρας Γκουντάιτις (12 πόντοι, 4/5 δίποντα), Μπίλι Μπάρον (13 πόντοι, 5 ασίστ). Από τους ηττημένους πάλεψε ο Τζόνι Ο’Μπράιαντ (13 πόντοι).

Η πρώτη περίοδος ήταν… μαγική για την Ζενίτ. Με τον Κέβιν Πάνγκος να κάνει «όργια» (15π με 5/5 σουτ), οι γηπεδούχοι έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ και πήραν προβάδισμα 18 πόντων στο 10′ (30-12).

Ο Ερυθρός Αστέρας έβγαλε αντίδραση στη συνέχεια και οι Ντόμπριτς – Ο’Μπράιαντ έδωσαν λύσεις, ώστε οι φιλοξενούμενοι να μειώσουν στο τέλος του ημιχρόνου (48-37) με επιμέρους 25-18 στην δεύτερη περίοδο.

Η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς προσπάθησε να συνεχίσει στο ίδιο μοτίβο, όμως το τέλος της τρίτης περιόδου την βρήκε στο -15 (69-54) και στη συνέχεια ακολούθησε ένα 15-4 τη Ζενίτ (84-58, 34′), που ουσιαστικά… τελείωσε το ματς.

Δεκάλεπτα: 30-12, 48-37, 69-54, 98-69