Για τη Ζενίτ το παιχνίδι ήταν «do or die» και οι Ρώσοι πάλεψαν και κατάφεραν με τη νίκη επί της Μακάμπι, με 86-69, να πάρουν το ένα από τα δύο θετικά που χρειάζονται για να πάρουν την πρόκριση στους «8» της Ευρωλίγκα.

Η νίκη ήταν μονόδρομος για την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ, καθώς στα δύο εναπομείντα παιχνίδια, το σημερινό (9/04) και το επόμενο με τον Παναθηναϊκό, θέλει το 2Χ2 προκειμένου να προκριθεί στην επόμενη φάση της Ευρωλίγκα. Το πρώτο βήμα, έγινε με τη νίκη επί της Μακάμπι, με 86-69. Κορυφαίοι για τους γηπεδούχους ήταν οι Κέβιν Πάνγκος (13π.) και Όστιν Χόλινς (15π.). Η Μακάμπι έπαιζε χωρίς κίνητρο, καθώς έχει αποκλειστεί από τη συνέχεια της διοργάνωσης, αλλά για δύο δεκάλεπτα πάλεψε για τη νίκη και αποχαιρέτησε με ήττα. Πρώτος σκόρερ για τους ισραηλινούς, ο Τάιλερ Ντόρσεϊ με 15π.

Η Ζενίτ μπήκε «φορτσάτη» στο παιχνίδι προηγούμενη 12-6, με τον Μπράιαντ να ρίχνει τη διαφορά στο -4, για τη Μακάμπι (14-11) με πέντε δικούς του πόντους. Οι γηπεδούχοι όμως, εκτίναξαν άμεσα τη διαφορά στο +10 (25-15). Στο δεύτερο δεκάλεπτο με Τάιλερ και Χάντερ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 29-23, αλλά ο Μπάρον με τρίποντο έκανε το 32-23. Η Μακάμπι προσπάθησε να ρίξει τη διαφορά, με τη Ζενίτ όμως να κρατά απόσταση ασφαλείας (40-29 με τον Πονίτκα), στο τελευταίο λεπτό όμως της δεύτερης περιόδου, ο Μπλέιζερ με πέντε σερί δικούς του πόντους, έκανε το 42-37.

Με δίποντο του Πάνγκος, η Ζενίτ ξέφυγε με 50-41 (23’), με την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου να επιμένει και να μειώνει σε 52-46 με τρίποντο του Γουίλμπεκιν (24’). Στο 26’, ο Πάνγκος με τρίποντο ανέβασε τη διαφορά στο +11 (57-46), με τον Πονίτκα να κάνει στο 28’, το 62-46 και η διαφορά εκτοξεύθηκε μέσα σε λίγα λεπτά στο +16, με την ομάδα της Αγίας Πετρούπολης να «υπνωτίζει» τη Μακάμπι, και με πολύ καλή αμυντική λειτουργία έτρεξε ένα σερί 14-2 (64-48).

Στην τέταρτη περίοδο, η διαφορά διατηρήθηκε σε διψήφιο αριθμό πόντων (34’, 73-56), με τον Ζούμπκοφ να δίνει προβάδισμα ακόμη και 21 πόντων (77-56) και τον ασταμάτητο Πάνγκος να κάνει το 80-59. Ο Ζίζιτς μείωσε σε 82-65, με το αποτέλεσμα όμως να έχει κριθεί από την τρίτη περίοδο και, τα τελευταία λεπτά να είναι πιο τυπικού χαρακτήρα, με τον Ζούμπκοφ να γράφει το τελικό 86-69.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 44-37, 66-48,86-69