Η Ζενίτ με άμυνα από γρανίτη, κράτησε χαρακτηριστικά χαμηλά την Μπαρτσελόνα την οποία κέρδισε με επιβλητικό τρόπο (74-61) και ισοφάρισε τη σειρά (2-2). Συγκλονιστικός ο Κέβιν Πάνγκος (22π., 8ασ.), αβοήθητος ο εξαιρετικός Νικ Καλάθης (19π.).

Μια σειρά… αίμα κι άμμος. Η πρωτάρα Ζενίτ συνεχίζει να βάζει δύσκολα στο μεγάλο φαβορί της φετινής Euroleague, την Μπαρτσελόνα του τεράστιου μπάτζετ και ισοφάρισε σε 2-2, παίζοντας εξαιρετική άμυνα στο Game 4. Οι Ρώσοι ήταν πιστοί στο πλάνο του Τσάβι Πασκουάλ, «έχτισαν» μεγάλες διψήφιες διαφορές από το 1ο δεκάλεπτο, εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία των «μπλαουγκράνα» (4/19 τρίποντα) και έστειλαν με την αξία τους τη σειρά σε Game 5 στο «Παλάου Μπλαουγκράνα».

Μπροστά σε 4.600 fans της ομάδας από την Αγία Πετρούπολη ο Κέβιν Πάνγκος ήταν ξανά συγκλονιστικός (22 πόντοι και 8 ασίστ), έχοντας ως άξιους συμπαραστάτες τους Όστιν Χόλινς (11π.), Άλεξ Πόιθρες (12π., 6ρ.) και Ταρίκ Μπλακ (11π., 6ρ.). Στην αντίπερα όχθη, ο τρομερός Νικ Καλάθης πάλευε… μόνος του (19π. με 5/6 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ), με τα «βαριά χαρτιά» του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους να είναι ξανά εκτός κλίματος. Για την ακρίβεια, αυτή τη φορά ο Μπράντον Ντέιβις είχε 0/6 δίποντα, ο Άλεξ Αμπρίνες μέτρησε 0/3 σουτ και -5 στο ranking και ο Νίκολα Μίροτιτς τελείωσε το ματς με 2/11 εντός πεδιάς.

Τα αρχικά δεδομένα δημιούργησαν προβληματισμό στον κόουτς Πασκουάλ (0/3 εντός πεδιάς ο Κέβιν Πάνγκος και 2 γρήγορα φάουλ ο Ταρίκ Μπλακ), όμως αυτή που δεν είχε μπει καλά στο ματς ήταν η Μπαρτσελόνα, αφού οι σταρ της… ψάχνονταν στο παρκέ. Οι γηπεδούχοι πήραν τον έλεγχο (13-5 στο 5′) και έφτασαν μέχρι το +14 (23-9 στο 7′ και 25-11 στο 8′) με τον Άλεξ Πόιθρες να κάνει… θραύση (9π.) και τον Πάνγκος να μοιράζει σωστά την μπάλα (5ασ.). Στο δεκάλεπτο οι Ρώσοι ήταν το «αφεντικό» (25-13) με «όπλο» την άμυνά τους.

Στη 2η περίοδος ο ρωσικός ρυθμός έπεσε… απότομα και η αστοχία πέρασε σε πρώτο πλάνο (30-17 στο 15′). Ο Νικ Καλάθης έφερε την «Μπάρτσα» σε μονοψήφια απόσταση (32-24 στο 17′) και «έγραψε» και το 36-26 του ημιχρόνου με buzzer beater με coast to coast σε 3”. Η Ζενίτ δεν πήρε πράγματα από τη second unit της, όμως και οι Καταλανοί δεν μπορούσαν να βρουν «σταθερές», έχοντας τους πρωτοκλασάτους παίκτες τους… εκτός κλίματος. Ο Μπράντον Ντέιβις είχε 0/4 δίποντα, ο Άλεξ Αμπρίνες 0/3 σουτ και 3φ. (-4 ranking) και ο Νίκολα Μίροτιτς 2/8 εντός πεδιάς. Οι τρεις τους έμοιαζαν εξουδετερωμένοι από την αμυντική λειτουργία των γηπεδούχων και το σκηνικό δεν άλλαζε στο πρώτο μέρος.

Το γκολ – φάουλ του Πάνγκος στο 23′ «εκτόξευσε» τον σύλλογο από την Αγία Πετρούπολη στο +16 (44-28) και… έθεσε τον τόνο του δεύτερου μέρους, την ώρα που ο «Μίρο» και ο Ντέιβις συνέχιζαν να αστοχούν με κάθε τρόπο. Οι Χίγκινς – Καλάθης έγιναν διψήφιοι και… τραβούσαν κουπί για την «Μπάρτσα», όμως ήταν απελπιστικά αβοήθητοι. Ο Πασκουάλ εκμεταλλεύτηκε τα κάκιστα ποσοστά των «μπλαουγκράνα» (35% δίποντα, 20% τρίποντα) και μέσα σε αποθέωση στη “Sibur Arena” η ομάδα του… πέταξε για το +20 στο 30′ (58-38), παίρνοντας πολύτιμες λύσεις από τον Ταρίκ Μπλακ (9π., 5ρ.) και 12π. σε μία περίοδο από τον ηγέτη της (16π., 7ασ. ο Πάνγκος στο φινάλε του 3ου δεκαλέπτου).

Το πρώτο (μικρό) «ξέσπασμα» της Μπαρτσελόνα ήρθε στο 33′, όταν πια ήταν πολύ αργά (62-46). Ο Καλάθης έκανε ό,τι περνούσε από το χέρι του για να «ροκανίσει» τη διαφορά (63-51 στο 35′ με 17π. του Έλληνα γκαρντ με 3/5 3π.), αλλά η Ζενίτ είχε «απόθεμα» από το μεγάλο προβάδισμά της. Ο Πάνγκος ηρέμησε την ομάδα του σε ένα κρίσιμο σημείο και την πήγε ξανά στο +16 (69-53 στο 37′) και εκεί ουσιαστικά «καθάρισε» το ματς, για την ισοφάριση των Ρώσων (74-61 τελικό), λίγες μέρες πριν από το Game 5 που θα κρίνει τα πάντα.

Τα Δεκάλεπτα: 25-13, 36-26, 58-38, 74-61.