Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας του Δημήτρη Ιτούδη κατάφερε να φύγει νικήτρια από την Αγία Πετρούπολη, επικρατώντας με 86-74 της Ζενίτ και εξασφάλισε την παρουσία της στα πλέι-οφ της Euroleague.

Mε το αποτέλεσμα αυτό η ΤΣΣΚΑ κατάφερε να διατηρηθεί στη δεύτερη θέση της Euroleague, έχοντας πλέον απολογισμό 21-10. Αυτή ήταν η τρίτη συνεχόμενη νίκη στη διοργάνωση για την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη, η οποία εξασφάλισε και μαθηματικά την παρουσία της στα πλέι-οφ. Κορυφαίοι για τους Μοσχοβίτες ήταν οι Γιόχανες Βόιγκτμαν (21π., 4ρ., 3ασ.), Ντάνιελ Χάκετ (13π.), Τορνίκε Σενγκέλια (14π., 5ρ.) και Ουίλ Κλάιμπερν (13π., 6ρ.).

Από την άλλη, η Ζενίτ υπέστη την τρίτη συνεχόμενη εντός έδρας ήττα της και με το ρεκόρ της πλέον 17-14 κινδυνεύει να μείνει εκτός της επόμενης φάσης της διοργάνωσης. Για την ομάδα της Αγίας Πετρούπολης ξεχώρισαν οι Μπίλι Μπάρον (24π.), Ουίλ Τόμας (13π., 4ρ.) και Κέβιν Πάνγκος (12π., 8ασ.).

H TΣΣΚΑ ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και στο πρώτο δίλεπτο προηγήθηκε με 0-6. Οι Μοσχοβίτες είχαν τον Έρικ σε πολύ καλή κατάσταση στα πρώτα λεπτά και στα μισά της περιόδου έφθασαν στο +9 (6-15). Ωστόσο, ο Μπάρον πήρε το… όπλο του και τα τρίποντά του βοήθησαν τη Ζενίτ να κάνει ένα επιμέρους 9-1 και να μειώσει στον πόντο (15-16). Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 18-22, καθώς ο ερχομός του Βόιγκτμαν από τον πάγκο, βοήθησε πολύ τους φιλοξενούμενους.

Η δεύτερη περίοδος άρχισε με την Ζενίτ να φέρνει το ματς στα ίσα για πρώτη φορά στο 12’, ισοφαρίζοντας σε 25-25. Οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ λίγο μετά έκαναν και το 29-29. Από κει και έπειτα η ΤΣΣΚΑ διατηρούσε σταθερά ένα μικρό προβάδισμα, χωρίς να καταφέρει να ξεφύγει και πάλι. Ο Πάνγκος μείωσε στον πόντο (40-41) 1:21 πριν το τέλος του ημιχρόνου, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι βρήκαν αρκετές λύσεις από τις θέσεις των φόργουορντ και έκλεισαν το ημίχρονο στο +6 (42-48).

Το δεύτερο μέρος άρχισε με την ΤΣΣΚΑ να καταφέρνει να πάρει για πρώτη φορά διψήφια διαφορά στο 24’, μετατρέποντας το 46-50 σε 46-56. Οι Μοσχοβίτες κατάφεραν στο μεγαλύτερο διάστημα της τρίτης περιόδου να διατηρούν τη διαφορά στα επίπεδα αυτά, ωστόσο ένα 7-0 σερί της Ζενίτ έφερε το 57-61 στο 28ο λεπτό, πριν ο Κλάιμπερν διαμορφώσει το 57-63, με το οποίο τελείωσε το δεκάλεπτο.

Στην τέταρτη περίοδο οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη μπήκαν δυναμικά και ένα 9-2 επιμέρους σκορ έφεραν τη διαφορά στους 13 πόντους στο 35’ (59-72). Εκεί ουσιαστικά κρίθηκε το παιχνίδι. Η Ζενίτ προσπάθησε να επανέλθει, αλλά δεν κατάφερε κάτι εκτός από το να μειώσει στους οκτώ (70-78).

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 42-48, 57-63, 74-86