Η Ζενίτ επικράτησε άνετα της Βιλερμπάν με 87-53 και βρίσκεται πλέον ένα βήμα πιο κοντά στα playoffs.

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ συνεχίζει να διεκδικεί με αξιώσεις την πρόκρισή της στα προημιτελικά της EuroLeague για πρώτη φορά στην ιστορία της έπειτα από τη νίκη επί της Βιλερμπάν.

Η Ζενίτ εκτόξευσε την απόδοσή της στο τρίτο δεκάλεπτο, μετατρέποντας το εύθραυστο 41-37 του ημιχρόνου σε 66-43 στο 30′, φτάνοντας στην εύκολη νίκη και συνεχίζει να «βλέπει» playoffs.

Ο ΑΓΩΝΑΣ
Η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης σούταρε 7/8 δίποντα (87.5%) στο πρώτο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 20-15 στο 10′, έχοντας ως κορυφαίους σε αυτό το διάστημα τους Ταρίκ Μπλακ (3/3 δίπ.) και Ματέους Πονίτκα (4π., 4ριμπ.) κόντρα στη Βιλερμπάν που μέτρησε 6/15 σουτ εντός πεδιάς. Ακολούθως οι φιλοξενούμενοι έφεραν το ματς στα ίσα με τον Χάουαρντ (25-25, 13:06) ενώ ο Ντέιβιντ Λάιτι έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του Τι Τζέι Πάρκερ, κάνοντας το 28-29 με 2/2 βολές. Παρ’ όλα αυτά, η Ζενίτ πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 41-37, παρουσιάζοντας πολυφωνία στην επίθεση κόντρα στη Βιλερμπάρν που επέμεινε δίχως επιτυχία στο μακρινό σουτ (2/7 τρίποντα).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ βρήκε ρυθμό στην επίθεση μέσα από την πιεστική άμυνά της, εκμεταλλεύτηκε τα λάθη και τις κακές επιλογές των φιλοξενούμενων και προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά όταν ο Πονίτκα έκανε το 47-37 από τη γραμμή των βολών στο 21:16. Η Ζενίτ συνέχισε στο ίδιο τέμπο, ο Κέβιν Πάνγκος σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 για το +20 (61-41, 26:27) και η τρίτη περίοδος έκλεισε στο 66-43. Οι Ρώσοι έχτισαν διαφορά ασφαλείας και δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο του αγώνα από τη Βιλερμπάν, πανηγυρίζοντας τη σπουδαία νίκη με 87-53.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 41-37, 66-43, 87-53.