Η Ρεάλ Μαδρίτης παρότι έκανε τα εύκολα… δύσκολα, πέρασε απ’ το Μόναχο με το τελικό 80-76 στην 8η αγωνιστική της Euroleague.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης η Ρεάλ μπήκε με το πόδι πατημένο στο… γκάζι, με τους Ισπανούς να προηγούνται με 4-9 στο 4′ και με 4-11 στο 6′, με τον Γιαμπουσέλε να «κουβαλάει» τους «μερένχες» στο σκοράρισμα, με την Μπάγερν ωστόσο να ανεβάζει κατακόρυφα την απόδοσή της στη συνέχεια και με πρωταγωνιστή τον Ρούμπιτ να «τρέχει» ένα σερί 9-0 και να φέρνει «τούμπα» το παιχνίδι και το σκορ στο 13-11, με τη Ρεάλ να ισοφαρίζει σε 13-13 στο τέλος ενός… φτωχού όπως αποδείχθηκε πρώτου δεκαλέπτου.

Η δεύτερη περίοδος ήταν ένας επιθετικός… μονόλογος της Ρεάλ, η οποία πέτυχε 30 πόντους, δέχθηκε 19 και κατάφερε να εξασφαλίσει πηγαίνοντας στα αποδυτήρια διψήφια διαφορά στο σκορ. Ο Γιαμπουσέλε (10 π.) απέκτησε συμπαραστάτη στο πρόσωπο του Πουαριέ ( 9 π.), με την ισπανική ομάδα να προηγείται με 25-31 στο 16′ και με 27-37 στο 18′, για να φτάσει στο +11 (30-41) στο 19′ και το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 32-43.

Αντιστρόφως ανάλογη ήταν η εικόνα στην τρίτη περίοδο, με την Μπάγερν να φέρνει στα… σχοινιά τη Ρεάλ, έχοντας ένα επιμέρους 26-17 στο δεκάλεπτο, με τους Χίλιαρντ και Χάντερ να βγαίνουν μπροστά για τους Βαυαρούς και να μειώνουν αρχικά σε 38-45 στο 23′, αλλά και και 41-45 στο 25′, με τους Ισπανούς να προσπαθούν να ανεβάσουν τη διαφορά, να πηγαίνουν στο 44-53 στο 26′, αλλά την Μπάγερν να συνεχίζει την επίθεσή της και να φέρνει το ματς σε απόσταση βολής στο 28′ (51-53) και το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου να βρίσκει το σκορ στο 58-60 υπέρ της ομάδας του Λάσο.

Η τέταρτη περίοδος ήταν ένα… θρίλερ. Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα, σε ένα ματς για γερά νεύρα, με τη Ρεάλ να χάνει στα τελευταία λεπτά τις δύο «κολώνες» της στη ρακέτα, Ταβάρες και Πουαριέ, με 5 φάουλ στα τελευταία λεπτά, αλλά έφτασε στη νίκη με 80-76.

Τα δεκάλεπτα: 13-13, 32-43, 58-60, 76-80