Η Χίμκι με τον Σβεντ να τα κάνει όλα (22 πόντοι, 9 ασίστ, 3 ριμπάουντ), πήρε απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα τη νίκη με 78-72 κι ανάσανε βαθμολογικά. Άξιοι συμπαραστάτες του ήταν οι Γιερέμπκο (19π.) και Μπούκερ (13π.), ενώ για τους πρωταθλητές της Αδριατικής Λίγκα ξεχώρισε ο Κέβιν Πάντερ με 17 πόντους.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν άκρως παραγωγικό και για τους δύο συλλόγους. Η Χίμκι θυμήθηκε πόσο ταλαντούχα ομάδα είναι και με αιχμές του δόρατος τους Μπούκερ και Σβεντ πήρε από την αρχή κεφάλι στην αναμέτρηση. Οι Σέρβοι από τη μεριά τους φάνηκαν κουρασμένοι από την υπερπροσπάθεια με τον Παναθηναϊκό, όμως όσο οι Στίματς και Πάντερ σκόραραν, τότε ο Αστέρας ήταν κοντά στο παιχνίδι. Η διαφορά των 12 πόντων δεν λέει και πολλά στο πρώτο ημίχρονο, όμως φαινόταν πως η Χίμκι ήθελε περισσότερη τη νίκη.

Στο δεύτερο εικοσάλεπτο οι Ρώσοι μπορεί να χαλάρωσαν για λίγο, όμως ο Αστέρας όσο δεν έπαιζε αποτελεσματική άμυνα, δύσκολα θα έφτανε τη σημερινή του αντίπαλο. Ο Ντράγκαν Σάκοτα προσπάθησε να χρησιμοποιήσει μία ζώνη, όμως αυτή δεν μπόρεσε να κάνει τη δουλειά της. Ο Σβεντ ένιωθε πολύ άνετα στο παρκέ, ο Γκιστ αδυνατούσε να τον κλείσει στα πικ εν ρολ και κάπως έτσι η διαφορά δεν έπεσε. Επιπλέον ο Γερέμπκο ήταν αποτελεσματικός στα επιθετικά του καθήκοντα και κάπως έτσι η Χίμκι πήρε το ροζ φύλο αγώνα, χωρίς ν’αγωθεί με σκορ 78-72.

Τα δεκάλεπτα: 28-18, 48-36, 64-51, 78-72