Ο Ολυμπιακός επέστρεψε στις καλές εμφανίσεις και στις νίκες. Μένοντας πίστο στο πλάνο του, έριξε στο καναβάτσο τη Ζάλγκιρις με σκορ 83-74, βελτιώνοντας το ρεκόρ του στο 3-5. Ο Νίκολα Μιλουτίνοφ ήταν εξαιρετικός με 16 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ θετικοί μετά από καιρό ήταν οι Σπανούλης (16π., 7ασ.) και Πρίντεζης (10π.). Για τους Λιθουανούς ξεχώρισε ο Αυστραλός Λαντέιλ με 23 πόντους και ο Λεκαβίτσιους με 14.

Σκληρό όπως αναμενόταν ήταν το παιχνίδι αρχικά. Η Ζάλγκιρις στόχευε ξεκάθαρα τον Νίκολα Μιλουτίνοφ, ώστε να τον κουράσει. Όντως ο Σέρβος σέντερ ταΐστηκε από τους συμπαίκτες του, όμως δεν είχε ανάσες για να τελειώσει κάποιες φάσεις. Οι Λιθουανοί ήταν πιο ομάδα από τους Πειραιώτες, όμως κάποεις δημιουργίες από Σπανούλη και Πρίντεζη, έφεραν το 13-16. Η είσοδος του Μπράντον Πολ έδωσε ενέργεια στον Ολυμπιακό, που βελτιώθηκε και με τον Ριντ να δίνει πολύτιμες βοήθειες, έκλεισε την πρώτη περίοδο στο συν ένα (19-18).

Το δεύτερο δεκάλεπτο η Ζάλγκιρις έγινε πιο σκληρή στην άμυνα και κυρίως με τον Λεκαβίτσιους να κάνει ώριμο παιχνίδι, είχε πιο καθαρές επιλογές στην επίθεσή της. Ο Ολυμπιακός από την άλλη μεριά, με τον Μπάλντουιν να τα κάνει μαντάρα, έχασε τον προσανατολισμό τους και το 25-31 με τρίποντο του Χέιζ ήταν γεγονός. Ο Κεμζούρα είδε πως το πείραμα Μπάλντουιν και Ρούμπιτ δεν έπιασε και πέρασε στο ματς τους Σπανούλη και Πρίντεζη. Το 33-33 έγινε με τους δύο αρχηγούς να κάνουν αυτό που ξέρουν καλά, ενώ είχαν και βοήθεια από τον βελτιωμένο Ριντ. Tελικά με δίποντο του Γιανκούνας το ημίχρονο έκλεισε στο συν δύο (37-39), για τη Ζάλγκιρις.

Ο Ολυμπιακός μπήκε αρκετέ ζεστά στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Αντώνης Κόνιαρης έπαιξε εξαιρετική άμυνα, ο Μιλουτίνοφ θύμισε τον λόγο που θεωρείται το κορυφαίοα σέντερ και κάπως έτσι, το 45-39 ήταν γεγονός. Η Ζάλγκιρις με τον Γουόλκαπ μείωσε, όμως ένα τρίποντο από 8 μέτρα του “Kill Bill” ξεσήκωσε το Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας. Ο Γιασικεβίτσιους είδε πως η ομάδα του, δεν ήταν πολύ σκληρή αμυντικά, με τους Ρότσεστι και Πολ να τον τιμωρούν από την περιφέρεια. Ο Ολυμπιακός ένιωθε αρκετά καλά στο παρκέ και το 55-49 στο 28′, ενώ ο Ριντ ήταν εξαιρετικός στην επίθεση κι αυτό έδωσε μεγάλη βοήθεια στην ομάδα του. Η περίοδος τελικά ολοκληρώθηκε με σκορ 60-55, με τους Πειραιώτες να έχουν αρκετά καλή εικόνα, όμως απέμεναν δέκα λεπτά, για να δούμε αν θα έφταναν στη νίκη.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι ερυθρόλευκοι ξεκίνησαν καλά και κυρίως σκεπτόμενα σ’άμυνα κι επίθεση. Ο Σπανούλης ήταν μαέστρος, ο Μιλουτίνοφ έκανε τη διαφορά και το 66-59 δεν άφηνε περιθώρια αμφισβήτησης. Ο Μπράντον Πολ με τρίποντο και δύο καλές άμυνες συνολικά, έγραψε το 71-61 με έξι λεπτά για το τέλος της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι έμοιαζαν να θέλουν περισσότερο τη νίκη από τους αντιπάλους τους. Ο Βασίλης Σπανούλης πήρε την κατάσταση στα χέρια και με έξι συνεχόμενους πόντους, έδωσε τη χαριστική βολή τη Ζάλγκιρις, με το 83-74 να είναι το τελικό σκορ της αναμέτρησης. Καλή νίκη για τον Ολυμπιακό, που έδειχνε σημάδια βελτίωσης στο αποψινό ματς.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 37-39, 60-55, 83-74