Η ΑΕΚ υποδέχτηκε την πολωνική Ρόζα Ράντομ για την 4η αγωνιστική του Basketball Champions League σε ένα ματς που μετατράπηκε σε απίθανο ντέρμπι, όπου τελικά στην παράταση η “Ένωση” επικράτησε με 96-92 τελικό σκορ.

Για τους γηπεδούχους ο αρχηγός Ντούσαν Σάκοτα ήταν εξαιρετικός με 18 πόντους ενώ είχε άξιο συμπαραστάτη τον Μάνι Χάρις που σκόραρε για 18 επίσης. Ακόμη, οι Γκριν και Λαρεντζάκης έκαναν πολύ καλό παιχνίδι πετυχαίνοντας 15 και 13 πόντους αντίστοιχα. Για τους Πολωνούς ο Πούντερ ξεχώρισε με 23 πόντους.

Ενώ ξεκίνησε παίρνοντας το προβάδισμα η ΑΕΚ, σε όλο το πρώτο δεκάλεπτο δεν μπορούσε να βρει λύσεις για να αμυνθεί αφήνοντας πολύ χώρο στους αντιπάλους της να σκοράρουν. Η συγκέντρωση έμοιαζε νε λείπει από το «στρατόπεδο» της Ένωσης καθώς σουτ σημειώθηκαν αλλά πόντοι λίγοι. Έτσι η πρώτη περίοδος έληξε με 13-20.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι «κίτρινοι» βρήκαν τον εαυτό τους σε ένα βαθμό και κυρίως ο Μάνι Χάρις, που έκανε καλύτερο παιχνίδι σε συνεργασία με τον αρχηγό της ομάδας Ντούσαν Σάκοτα. Η ΑΕΚ κατάφερε να έχει μεγαλύτερη ευστοχία κι αυτό φάνηκε από το επιμέρους σκορ του δεύτερου δεκαλέπτου (20-23) όπου όμως και πάλι οι Πολωνοί πήγαν στ’ αποδυτήρια με το προβάδισμα δικό τους.

Στην τρίτη περίοδο η ομάδα του Μανωλόπουλουέκανε ένα πολύ καλό πεντάλεπτο καταφέρνοντας να μειώσει τη διαφορά μέχρι και την ισοφάριση (47-47). Ωστόσο, το πρόβλημα της άμυνας παρέμενε και οι Πολωνοί βρήκαν πολλές φορές την ευκαιρία να πλησιάσουν το καλάθι της ΑΕΚ και να σκοράρουν με αρκετή άνεση.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η «Βασίλισσα» έδειξε το επιθετικό της «πρόσωπο» και αντέδρασε από την αρχή της περιόδου. Με το ματς να έχει εξελιχθεί σε ντέρμπι, το τρίποντο του Σάκοτα για το 65-63 ήταν αυτό που έδωσε ώθηση στην ομάδα που προσπάθησε να μείνει ψύχραιμη και συγκεντρωμένη.

Με το σκορ να δείχνει 78-78 το ματς πήγε στην παράταση όπου η ΑΕΚ πείσμωσε και δεν άφησε κανένα περιθώριο στους αντιπάλους της. Έπαιξε έξυπνα, κέρδισε φάουλ, σκόραρε και κατάφερε να πετύχει μια σημαντική νίκη με τελικό σκορ 96-92.

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 36-43, 53-61, 78-78 (παρ.) 96-92