Η ΑΕΚ μπορεί να έμεινε πίσω στο σκορ αλλά κατάφερε να “γυρίσει” το παιχνίδι και να πάρει τη νίκη στον αγώνα μέσα στην έδρα της Ρόζα Ράντομ στο πλαίσιο των παιχνιδιών του Basketball Champions League, με 63-69 τελικό σκορ.

Με κορυφαίο τον Μάνι Χάρις (22π.) και ακολούθως τον αρχηγό Ντούσαν Σάκοτα (14π., 8ρ.). Από την άλλη, ο Πάντερ είχε 16 πόντους, ο Ζάιτσεφ 11 και 6 ριμπάουντ και ο Σιμκίεβιτς 10 πόντους και 5 ασίστ.

Στην αρχή η ΑΕΚ έμεινε πίσω με την Ρόσα να φτάνει στο 11-4. Οι φιλοξενούμενοι μείωαν την διαφορά και ο Χάρις πλησίασε με τρίποντο στο 15-14 (8′), για να κάνει ο Σιμκίεβιτς το 17-14 στο 10′. Με ένα σερί 7-0 οι «κιτρινόμαυροι» πέρασαν μπροστά με 32-34 (19′) και κράτησαν το μικρό προβάδισμα στο ημίχρονο (33-36, 20′).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η ΑΕΚ μπήκε πιο δυναμικά κι έφτασε γρήγορα στο +15 με επιμέρους 3-15. Στην τελευταία περίοδο το παιχνίδι έγινε… ντέρμπι. Με το σκορ στο 48-59, η ΑΕΚ έκανε δυόμιση λεπτά να βρει καλάθι και η Ρόσα μείωσε σε 56-59. Ο Σάκοτα, όμως, έβαλε δύο δύσκολα καλάθια κι ένα τρίποντο (62-69), για να επισφραγίσει ο Ζάιτσεφ το τελικό 63-69 με 1/2 βολές.

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 33-36, 43-53, 63-69