Η Βαλένθια πραγματοποίησε πειστική εμφάνιση απέναντι στην Άλμπα Βερολίνου και πανηγύρισε τη νίκη με 89-75 και έκανε σημαντικό βήμα για την κατάκτηση του Eurocup.

Εκτός από το τρόπαιο της διοργάνωσης οι δύο ομάδες παλεύουν και για την συμμετοχή τους στην Ευρωλίγκα της επόμενης περιόδου, που αποτελεί και το μεγάλο διακύβευμα, με τους Ισπανούς να βρίσκονται πιο κοντά πλέον.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ, με τους γηπεδούχους να έχουν το προβάδισμα, χωρίς όμως να καταφέρνουν να πάρουν διαφορά ασφαλείας. Αυτό συνέβη στην τρίτη περίοδο, όταν με επιμέρους σκορ 30-15 άνοιξε την “ψαλίδα” και αφού ξέφυγε δεν κοίταξε ποτέ πίσω και έφτασε άνετα μέχρι το τελικό +14 (89-75) και έκανε το 1-0 στους τελικούς του Eurocup.

Σημαντική η προσφορά των Τόμας και Βαν Ρόσομ με 22 και 15 πόντους αντίστοιχα, ενώ στην αντίπερα όχθη ξεχώρισαν οι Σίβα και Χέρμανσον με 17 και 16 πόντους για τον καθένα.

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 41-38, 71-53, 89-75.