Η Χιπουσκόα πάτησε γκάζι από τα πρώτα λεπτά του αγώνα και επικράτησε της Βαλένθια με 78-60, που έδειξε πολύ άσχημη εικόνα σε όλο το 40λεπτο.

Η Βαλένθια αντιμετώπισε την Χιπουσκόα με στόχο να πάρει μια νίκη που θα την ανέβαζε βαθμολογικά. Αντ’ αυτού, γνώρισε μια «βαριά» ήττα, που την πληγώνει σε όλους τους τομείς. Κι αυτό γιατί η ομάδα του Χάουμε Πονσαρνάου ήταν… απούσα σε όλο το παιχνίδι, δίνοντας τη δυνατότητα στους γηπεδούχους να επιβάλλουν τον ρυθμό τους.

Ο Βίνι Όκουο με 20 πόντους και 9 ριμπάουντ κυριάρχησε για τους νικητές, έχοντας βοήθειες από τον Ντίνο Ράντοντσιτς (18π, 9ρ, 3ασ). Από πλευράς Βαλένθια, οι 15 πόντοι των Πρέπελιτς και Λαμπεϊρί δεν ήταν αρκετοί για να αλλάξουν τον ρου του αγώνα.