Η Άλμπα Βερολίνου έκανε ότι ήθελε απέναντι στη Μπάμπεργκ, της οποίας επιβλήθηκε εύκολα με 98-57.

Εύκολη υπόθεση αποδείχθηκε για την Άλμπα Βερολίνου η αναμέτρηση της 32ης αγωνιστικής του γερμανικού πρωταθλήματος, αφού η Μπάμπεργκ δεν επέβαλε αντίσταση στις θελήσεις των γηπεδούχων και αναπόφευκτα συντρίφτηκαν με 89-57.

Εξ αρχής η Άλμπα μπήκε πιο δυναμικά στον αγώνα, αποκτώντας διψήφια διαφορά από την πρώτη περίοδο με τις εξαιρετικές επιθετικές επιλογές και την διάθεση για άμυνα, κλείνοντας το δεκάλεπτο με 32-8.

Με το πέρασμα του χρόνου η διαφορά δυναμικότητας ήταν εμφανέστατη, εξάλλου οι Βερολινέζοι διεκδίκησαν μέχρι τέλους τις πιθανότητές τους για είσοδο στην οκτάδα της Ευρωλίγκας. Ο ηλεκτρονικός πίνακας έδειξε 89-57 και πολυτιμότερος παίκτες ήταν ο Ταμίρ Μπλατ με 13 πόντους και 5 ασίστ. Από την άλλη πλευρά, διασώθηκε ο Κρίστιαν Σεγκεφέλντερ με 17 πόντους.

Έτσι, κυνηγάνε στην πρώτη θέση την Τέλεκομ Βόννη με ρεκόρ 24-7, όμως με δύο ματς λιγότερα (23-6)