Η Αναντολού Εφές συνέχισε το νικηφόρο σερί της και εντός συνόρων μετά τη νίκη απέναντι στην Αφιόν, ενώ η Νταρουσάφακα “αυτοκτόνησε” απέναντι στην Μπουγιουκτσεκμέτσε και υπέστη την ήττα.

Αρχικά η ομάδα του Άταμαν δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα και έδειξε για ακόμη μία φορά πως βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση αφού πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με 97-78 κόντρα στην Αφιόν.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης από το πρώτο λεπτό και δεν άφησαν κανένα περιθώριο στους αντιπάλους τους να αντιδράσουν. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους “μπλε” ο Μπροκ Μότουμ με 17 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ σημαντικές βοήθειες προσέφερε και ο Μετετσάν Μπιρσέν με 18 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Στην άλλη αναμέτρηση της βραδιάς οι παίκτες του Ερνάκ είχαν στα χέρια τους τη νίκη, όμως η Μπουγιουκτσεκμέτσε με αντεπίθεση στα τελευταία λεπτά ανέτρεψαν το σκορ και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα με 76-69 και έπιασαν τους ηττημένους στην βαθμολογία.

Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν μπροστά στο σκορ πέντε λεπτά πριν από το τέλος με 54-64, όμως στο τελευταίο πεντάλεπτο οι νικητές αντέδρασαν και προσπέρασαν στο σκορ και έφτασαν μέχρι το θετικό αποτέλεσμα.

Εξωπραγματική εμφάνιση από τον Κένεθ Χέις που πέτυχε 35 πόντους, ενώ στην αντίπερα όχθη ξεχώρισαν οι Ντάγκλας και Έβανς με 22 και 14 πόντους αντίστοιχα, ενώ ο δεύτερος μάζεψε και 18 ριμπάουντ.

Πλέον οι δύο ομάδες στρέφουν την προσοχή τους στον τούρκικο εμφύλιο που ακολουθεί, για την 19η αγωνιστική της Ευρωλίγκα.