Με το μυαλό της να είναι κολλημένο στον αποκλεισμό από την Εφές, η Αρμάνι Μιλάνο νίκησε με το… ζόρι την σκληροτράχηλη Μπρίντιζι του Αλεσάντρο Τζεντίλε και παρέμεινε δεύτερη στην Ιταλία.

Λίγο οι πολλές γνωστές απουσίες, λίγο η «σφαλιάρα» από την Εφές στα playoffs της Ευρωλίγκας παρά το πλεονέκτημα έδρας και η Αρμάνι Μιλάνο… κατάφερε να κάνει ντέρμπι το εντός έδρας ματς για το ιταλικό πρωτάθλημα με την Μπρίντιζι, στο οποίο τελικά η ομάδα του Ετόρε Μεσίνα πήρε τη νίκη με μεγάλη ανατροπή (92-87).

Με «προίκα» το εξαιρετικό πρώτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στην τελευταία περίοδο με αέρα +7 (63-70), που τελικά δεν αποδείχθηκε αρκετός. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 77-77, βρέθηκαν ξανά πίσω με 81-87, τρία λεπτά πριν το φινάλε, όμως ένα σερί 11-0 έδωσε το θετικό αποτέλεσμα.

Πρώτος σκόρερ στο ματς ήταν ο Τρόι Ντάνιελς με 21 πόντους, με τους γνώριμούς μας Μπεν Μπέντιλ και Τζέριαν Γκραντ να προσθέτουν από 16 και 14 αντίστοιχα. Από την άλλη πλευρά, ο Αλεσάντρο Τζεντίλε ήταν ο κορυφαίος για την Μπρίντιζι, με τον 29χρονο φόργουορντ να τελειώνει το παιχνίδι με 18 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 16-27, 44-50, 63-70, 92-87