Παρά τα δύο άσχημα πρώτα δεκάλεπτα, η ΑΕΚ βελτίωσε κατακόρυφα την άμυνά της στο δεύτερο μισό, παίρνοντας μεγάλη νίκη με 68-59 επί της Ρέτζιο Εμίλια!

Με εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο, σημείο αναφοράς την άμυνα και πολυφωνία επιθετικά η ΑΕΚ κατάφερε να γυρίσει από το -13 κόντρα στη Ρέτζιο Εμίλια, να πάρει τη νίκη (68-59) και να κάνει σημαντικό βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση του BCL.

Στη… σκυλομαχία των Λιοσίων η ΑΕΚ όχι μόνο κατάφερε να φτάσει στη νίκη, αλλά να κάνει και μεγάλο βήμα πρόκρισης. Παρά το γεγονός πως το παιχνίδι με την Ρέτζιο Εμίλια άρχισε με 15 λεπτά καθυστέρηση, λόγω επεισοδίων στις κερκίδες, η Ένωση έκανε εκπληκτικό δεύτερο μέρος, η άμυνά της ήταν το σημείο αναφοράς και γύρισε ένα παιχνίδι που είχε στραβώσει για τα καλά στο πρώτο 20λεπτο.

Η Ένωση με τη νίκη αυτή ανέβηκε στο 2-3 και πλέον έκανε μεγάλο βήμα για πρόκριση στην επόμενη φάση, με το φινάλε της στον όμιλο να γίνεται στην έδρα της κόντρα στην Καρσίγιακα (21/12).

Η Ρέτζιο Εμίλια ήταν αυτή που μπήκε καλύτερα, με τον Χόπκινς να βάζει την ομάδα του σε θέση οδηγού (0-7, 2′). Η ΑΕΚ αντέδρασε και μείωσε με τους Μίτσελ και Ουίλιαμς (7-8, 4′). Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν λύσεις από τον Τσιντσιαρίνι ανεβάζοντας εκ νέου τη διαφορά (7-15, 6′). Η απάντηση της Ένωσης ήρθε με τον Μάντσεν (11-15, 7′). Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν τον έλεγχο, με τον Ανίμ, για το 13-20 του πρώτου δεκαλέπτου.

Η Ένωση είχε μπλοκάρει επιθετικά, κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενοι με τον Χόπκινς (18-28, 14′). Ο Μάιλς φώναξε παρών και μείωσε με τρίποντο (23-31, 16′). Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε με τον Στεφανίνι, να ανεβάζει ακόμα περισσότερο τη διαφορά (23-36, 18′). Η ΑΕΚ έβγαλε αντίδραση μέσα από την άμυνά της και ροκάνισε τη διαφορά για το 29-39 του πρώτου ημιχρόνου.

Η ΑΕΚ έβγαλε πίεση στην άμυνά της, όμως η διαφορά έμενε σε διψήφια επίπεδα (31-41, 22′). Φλιώνης και Μίτσελ ανέλαβαν δράση με τη διαφορά να μειώνεται (36-44, 25′). Η ΑΕΚ συνέχισε να χτυπάει κοντά στο καλάθι και με την άμυνά της ως σημείο αναφοράς μείωσε σε απόσταση ενός σουτ με τον Ουίλιαμς (47-49, 28′). Ο Ντιούφ με 1/2 βολές έγραψε το 47-50. Ο Παπαδάκης αστόχησε σε τρίποντο στο τέλος του δεκαλέπτου με τη διαφορά των τριών πόντων να μένει ως το τέλος.

Η πίεση στην άμυνα συνεχίστηκε, η ΑΕΚ κράτησε το μομέντουμ και πέρασε μπροστά με τον Ουίλιαμς (51-50, 31′). Οι παίκτες του Καντζούρη συνεχισαν στο ίδιο τέμπο, ο Παπαδάκης μπήκε στην… εξίσωση και η διαφορά ανέβηκε (56-50, 32′). Ο Βιτάλι μάζεψε τη διαφορά, με τον Μίτσελ να στέλνει την ΑΕΚ στο +5 (58-53, 34′). Ο Μάιλς μπήκε στην… εξίσωση και τα δικά του σουτ κλείδωσαν τη νίκη για την ΑΕΚ (66-53, 37′). Το σκηνικό δεν άλλαξε ως το τέλος με την ΑΕΚ να παίρνει νίκη-χρυσάφι.

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 29-39, 47-50, 68-59.