Έστω και με αρκετή δόση άγχους, η ΑΕΚ κατάφερε να υπερκεράσει το εμπόδιο της αθλητικής Σολέ (83-81) κι έκλεισε τον πρώτο γύρο του ομίλου με το απόλυτο νικών. Σούπερ επιθετικά οι Μορέιρα (21), Λοτζέσκι (18).

Δεν χρειάστηκε να… φορτσάρει όμως έκανε τη δουλειά και συνεχίζει χωρίς απώλειες και αήττητη στον όμιλο του BCL. Η ΑΕΚ επικράτησε και της Σολέ και εδραίωσε την παρουσία της στην κορυφή της βαθμολογίας του ομίλου της, στο φινάλε του πρώτου γύρου.

Ο Γιανίκ Μορέιρα με 21 πόντους ήταν το σημείο αναφοράς των νικητών, έχοντας βοήθειες από τον -πολύτιμο για ακόμα ένα παιχνίδι- Ματ Λοτζέσκι (18π με 6/9 σουτ) αλλά και τον Κιθ Λάνγκφορντ (13π).

Η ΑΕΚ χτύπησε κοντά στο καλάθι στα πρώτα λεπτά του αγώνα και πήρε τα ηνία με Μορέιρα και Γιάνκοβιτς (8-5, 3′). Η Σολέ έμεινε στο πλάνο της και κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Ντέιβενπορτ (11-11, 5′). Ο Κιθ Λάνγκφορντ με δικές του ενέργειες κράτησε την Ένωση μπροστά στο σκορ (19-16, 8′). Η Σολέ κατάφερε να ισορροπήσει και μείωσε με τον Μπλέικς σε 21-20 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Με καλό ρυθμό μπήκε η Ένωση στο δεύτερο δεκάλεπτο και αυτός της έδωσε τη δυνατότητα να ανεβάσει τη διαφορά, χάρη σε Κατσίβελη και Ματσιούλις (29-22, 12′). Οι κιτρινόμαυροι δεν άφησαν το πόδι από το γκάζι και έφεραν σε διψήφια επίπεδα τη διαφορά με τον Λοτζέσκι μπροστάρη (37-24, 15′). Η Σολέ δεν ξέφυγε από το πλάνο της και με τον Ντιαρά κατάφερε να μειώσει (39-33, 17′). Ο Χρόβατ κατάφερε να ροκανίσει ακόμα περισσότερο τη διαφορά, με την ΑΕΚ να κλείνει το ημίχρονο στο +6 (43-37).

Η Σολέ συνέχισε να βάζει δύσκολα στην ΑΕΚ. Στόκτον και Κρομά έδωσαν λύσεις στηνβ επίθεση και οι Γάλλοι προσπέρασαν στο σκορ (46-48, 23′). Η απάντηση της ΑΕΚ ήρθε με Λάνγκφορντ και Λοτζέσκι (51-49, 25′). Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και πάλι. Κρόμα και Ντιαρά πήραν την κατάσταση στα χέρια τους, ανατρέποντας το σκηνικό (55-56, 27′). Η ΑΕΚ όμως απάντησε και με τον Λοτζέσκι μπροστάρη και τη βοήθεια του Μορέιρα έκλεισε το δεκάλεπτο με προβάδισμα για το 61-58.

Ο Γιανίκ Μορέιρα εκμεταλλεύτηκε τις πάσες των συμπαικτών του και έδωσε λύσεις στην επίθεση της ΑΕΚ (67-63, 33′). Ο Μπλέικς παρέμενε η πιο αξιόπιστη πηγή κινδύνων για την Σολέ, η οποία παρέμεινε κοντά στο σκορ χάρη στον Αμερικανό (75-71, 37′). Οι παίκτες του Κουντέρ συνέχισαν να πιέζουν και μείωσαν με τον Κρομά σε απόσταση βολής (79-77, 58” για το τέλος). Ο Λάνγκφορντ με 1/2 βολές έγραψε το 80-77, με τον Κρομά να μειώνει κι άλλο (80-79, 20” για το τέλος). Η ΑΕΚ κράτησε το προβάδισμα και χάρη σε βολές του Λοτζέσκι και του Ζήση πήρε τη νίκη με 83-81.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 43-37, 83-81.