Ο Λουίς Κασιμίρο μίλησε για τη χαμένη ευκαιρία της Σαραγόσα να περάσει στον τελικό του BCL.

Ο έμπειρος τεχνικός ανέφερε… «Ήταν δύσκολο ματς, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο επιστρέψαμε και είχαμε τον έλεγχο όταν δημιουργήσαμε ένα προβάδισμα 7-8 πόντων. Στη συνέχεια όμως, χάσαμε πολλά ριμπάουντ και ελεύθερες βολές. Νομίζω ότι είχαμε μία σημαντική ευκαιρία και δεν την εκμεταλλευτήκαμε.

Στο πρώτο δεκάλεπτο είχαν περισσότερη ενέργεια από εμάς. Στην τρίτη περίοδο κάναμε πολλά πράγματα σωστά, παίξαμε άμυνα, ευστοχήσαμε σε σουτ, βάλαμε τις βολές τρέξαμε το γήπεδο… Αλλά δύο τρίποντα από τη γωνία σε συνδυασμό με τις άμυνές τους και τα λάθη που κάναμε μας απέτρεψαν τη νίκη».

Από την πλευρά του, ο Ρικάρντο Σαν Μιγκέλ, σημείωσε: «Είχαμε το ματς στην τελευταία περίοδο… Ήμασταν 7-8 πόντους μπροστά, αλλά σταματήσαμε να παίζουμε. Δεν ξέραμε πως να τελειώσουμε το ματς μία και καλή. Μετά από ένα τάιμ άουτ, άλλαξαν την άμυνά τους και εμείς κάναμε πολλά λάθη. Τους αξίζουν συγχαρητήρια, αλλά εγώ εξακολουθώ να πιστεύω ότι είχαμε το ματς στα χέρια μας και στα τελευταία πέντε λεπτά κάναμε πολλά και σημαντικά λάθη.

Η Καρσίγιακα άρχισε να κάνει αλλαγές στην άμυνα. Το τρίτο δεκάλεπτο για εμάς ήταν πολύ καλό, αλλά παρότι δεν είχαμε καλό ποσοστό στα μακρινά σουτ, είχαμε τον έλεγχο. Και κάποια στιγμή χάσαμε τον έλεγχο του ματς».