Το Λαύριο συνδύασε την παρθενική του παρουσία στους ομίλους του BCL με δύσκολη νίκη επί της Ντιζόν με 65-63, χάρις τον Κένι Γκόινς, που πέτυχε το νικητήριο καλάθι, ενώ έκανε και την τάπα νίκης στο φινάλε.

Στην παρθενική του συμμετοχή στους Ομίλους του Basketball Champions League το Λαύριο στάθηκε αντάξιο των περιστάσεων. Παρά την μεγάλη περιφερειακή αστοχία του (5/25 τρίποντα) ξεπέρασε το τρακ του πρωτοεμφανιζόμενου και επικράτησε της έμπειρης Ντιζόν στο ΣΕΦ με σκορ 65-63. Ήρωας για τους νικητές ήταν ο Κένι Γκόινς ο οποίος με δικό του καλάθι στα 5,3 δευτερόλεπτα και τάπα νίκης πάνω στον Κέλι έδωσε το ιστορικό ροζ φύλλο αγώνα στην ομάδα της λαυρεωτικής. Πρώτος σκόρερ των νικητών με 15 πόντους ο Τάισον Κάρτερ, διψήφιοι επίσης οι Κακλαμανάκης (13π., 9ριμπ.), Γκόιν (10π.) και Μουράτος (10π.). Από πλευράς Ντιζόν ο Ρασάρντ Κέλι είχε 14 πόντους.

Θυμίζουμε ότι στην επόμενη φάση προκρίνεται απευθείας ο πρώτος κάθε ομίλου, ενώ δεύτερος και τρίτος συμμετέχουν σε play-in πρόκρισης. Το Λαύριο στην 2η αγωνιστική του Group C θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την Μάλαγα του Φώτη Κατσικάρη (20/10, 19:30) σε έναν όμιλο στον οποίο συμμετέχει ακόμη η Νίζνι Νόβγκοροντ.

«Ζεστός» Μουράτος, ακόμα… καρφώνει ο Λιούις

Ο αρχηγός του Λαυρίου, Βασίλης Μουράτος, ήταν εκείνος που έμοιαζε πιο «ξεψαρωμένος» στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Με προσωπικές ενέργειες, εκ των οποίων και ένα step back τρίποντο, είχε φτάσει από πολύ νωρίς τους 8 πόντους (12-6 στο 5′). Οι γηπεδούχοι, ωστόσο, αναλώνονταν περισσότερο σε ατομικές προσπάθειες αλλά με όπλο την καλή τους άμυνα ολοκλήρωσαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με 16-14 (10′).

Στην δεύτερη περίοδο την «μπαγκέτα» στο σκοράρισμα πήρε ο Μάρκους Λιούς (7π.). Ενδεικτικό της ενέργειας που έβγαλε το γεγονός πως σκόραρε με τρία καρφώμα (26-20 στο 6′), τα λάθη όμως (3 ο Νικολαΐδης) και η αστοχία από την περιφέρεια κρατούσαν την Ντιζόν μέσα στο ματς σε απόσταση αναπνοής (30-28 στο 20′).

Έδινε λύσεις ο Κάρτερ, «πλήγωνε» η περιφερειακή αστοχία

Δύο σερί τρίποντα του Σάιμον από τις γωνίες έδωσαν στους Γάλλους το πρώτο τους προβάδισμα στο ματς (32-36 στο στο 22′), με τους παίκτες του Σερέλη να… σπάνε τα στεφάνια (1/12 3π.). Ο Γκόινς έσπασε την γκίνια, ο Κάρτερ πήρε μπροστά (11π.) ενώ και η σημαντική επιθετική συνεισφορά του Νικολαΐδη (4π.) βοήθησε τους γηπεδούχους να περάσουν ξανά μπροστά στην τελική ευθεία του ματς (44-43 στο 30′).

Υπογραφή νίκης από τον Γκόινς

Αγχωμένες και άστοχες ξεκίνησαν οι ομάδες την τελευταία περίοδο, γεγονός που επιβεβαιώνει και το… ποδοσφαιρικό σκορ στο πρώτο δίλεπτο (2-1 και 46-44 στο 32′). Σάιμον και Χόλστον «ξεκόλλησαν» την Ντιζόν (46-50) με σουτ από την περιφέρεια, την ώρα που το Λαύριο αγκομαχούσε (3/21 πίσω από τα 6,75μ.) μέχρι ο Γκόινς να φέρει το ματς στα ίσια με 4:57 για το τέλος (54-54). Οι πολύτιμες λύσεις του Κακλαμανάκη έφεραν ένα +4 (8π. και 1κοψ. στην δ’ περίοδο για το 58-54 στο 36′) με τον Τάισον Κάρτερ να δίνει σημαντικό προβάδισμα με σουτ από την περιφέρεια στα 121″ (61-56 στο 38′).

Εντέλει, είχαμε ένα χιτσκοκικό φινάλε για να αναδειχθεί νικητής. Ο Χόλστον με τρίποντο ισοφάρισε 63-63 στα 28 δευτερόλεπτα, αλλά καλάθι του Γκόινς στα 5,3 μετά από ασίστ του Κάρτερ έδωσε ξανά πλεονέκτημα στο Λαύριο. Στην τελευταία επίθεση… έσπασαν καρδιές με τον Γκόινς να «κόβει» τον Κέλι και να δίνει το έναυσμα για ξέφρενους πανηγυρισμούς στους γηπεδούχους (65-63).

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 30-28, 44-43, 65-63

Λαύριο (Σερέλης): Κάρτερ 15, Γκόινς 10, Κακλαμανάκης 13 (9ριμπ.), Λιούις 9, Μουράτος 10, Αμινού 2, Γερομιχαλός, Νικολαΐδης 4, Περσίδης, Σμιθ 2

Ντιζόν (Μάρκοβιτς): Αλινγκέ 1, Χένρι 7, Χόλστον 13, Κέλι 14, Σάιμον 15, Ντουκοτέ, Γκαλιού, Κάτιτς 4, Λουμ 4, Ουέιρ 5