Η Μπούργος συνεχίζει για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά στους τελικούς και θέλει ξανά τη στέψη.

Η Στρασμπούρ ξεκίνησε το παιχνίδι όπως ήθελε. Πολύ καλά διαβασμένη στην άμυνα, με σωστές επιλογές στην επίθεση και χτίζοντας σταδιακά μία διαφορά. Ο Τζέφερσον καθοδηγούσε, από κοντά του και ο MVP της διοργάνωσης, Κόλσον, μέχρι λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου.

Κάπου εκεί, άρχισε να αφυπνίζεται ο Μπενίτε και όσο περνούσε ο χρόνος στο δεύτερο ημίχρονο, η Μπούργος, με εξαιρετική άμυνα, αλλά και επιλογές στην επίθεση, είτε κοντά στο καλάθι με τον Χόρτον και τον Κράβιτς, είτε και με τους ΜακΦάντεν, Ριβέρο, έβγαλε την ποιότητα της και απλά… σκότωσε τους Γάλλους.

Στην τέταρτη περίοδο, είχε ξεφύγει από ένα σημείο και μετά, η Στρασμπούρ είχε χάσει κάθε συγκέντρωση και στις δύο πλευρές του παρκέ και έμενε, μόνο το τελικό σκορ που πήγε στο 81-70.

Δεκάλεπτα: 15-25, 37-43, 63-57, 81-70