Το Λαύριο δεν τα κατάφερε στη Ρωσία, καθώς ηττήθηκε από τη Νίζνι Νόβγκοροντ με 74-62, χάνοντας και τη διαφορά του πρώτου ματς.

Το Λαύριο επιβεβαίωσε για ακόμη μία φορά πως παρουσιάζει δύο διαφορετικά πρόσωπα στα ευρωπαϊκά παιχνίδια του και το χειρότερο εμφανίζεται όταν παίζει εκτός έδρας. Στο 2-2 η ομάδα του Χρηστού Σερέλη, που πλέον βρίσκεται σε δύσκολη θέση αναφορικά με την πρόκριση, ενώ απέδειξε ότι διανύει μία περίοδο ντεφορμαρίσματος, αφού έφθασε τις τρεις συνεχόμενες ήττες. Ξεχώρισαν οι Τζέρι Σμιθ (23π), Δημήτρης Κακλαμανάκης (12π) και Μάρκους Λιούις (11π).

Από την άλλη, η Νίζνι πέτυχε την πρώτη της νίκη στο φετινό Basketball Champions League και ανέβασε το ρεκόρ της στο 1-3. Αυτό σε συνδυασμό με το γεγονός ότι πήρε και τη διαφορά από το Λαύριο (σ.σ. είχε ηττηθεί με 95-86 στο ΣΕΦ) την κρατάει ζωντανή στο κόλπο της πρόκρισης, με την ομάδα του Ζόραν Λούκιτς να βρίσκεται σε καλό φεγγάρι, προερχόμενη από σερί νίκες στην VTB League. Κορυφαίοι οι Ιβάν Στρέμπκοφ (15π, 8ρ, 7ασ), Ρόλαντς Φρειμάνις (12π, 8ρ) και Νίκολα Γιοβάνοβιτς (12π, 4ρ).

Η ελληνική ομάδα ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι και μέχρι τα μισά του πρώτου δεκαλέπτου είχε τον απόλυτο έλεγχο και το προβάδισμα, φθάνοντας στο 10-14. Ένα επιμέρους 11-2 των Ρώσων τους έφερε το 21-16 και τελικά ολοκλήρωσαν την πρώτη περίοδο στο 21-20. Το γεγονός ότι ο Τάισον Κάρτερ είχε φορτωθεί ήδη με φάουλ αποδείχθηκε καθοριστικό.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με φόρα στη δεύτερη περίοδο και επιμέρους 12-2, που τους έδωσε διψήφιο προβάδισμα με το 32-22 στο 15ο λεπτό. Η επιθετική λειτουργία του Λαυρίου ήταν κάκιστη και για τον λόγο αυτό η ομάδα του Χρήστου Σερέλη ήταν σταθερά πίσω στο σκορ και πήγε στην ανάπαυλα με το -9 (40-31).

Ίδιο το σκηνικό και με την έναρξη του δευτέρου μέρους. Κυρίαρχοι οι Ρώσοι, μεγάλο επιθετικό πρόβλημα για το Λαύριο και κάπως έτσι ήρθε το 51-37 στο 27′. Κάπου εκεί όλα άλλαξαν. Οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν την τρίτη περίοδο με επιμέρους 11-2 και μπόρεσαν να πλησιάσουν στους πέντε (53-48).

Μέχρι και το 34′ όλα φαινόταν ανοιχτά, μιας και το Λαύριο είχε καταφέρει να διατηρεί τη διαφορά σε απόσταση ενός καλαθιού, με το 60-58, να είναι το τελευταίο ανταγωνιστικό σημείο της αναμέτρησης. Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με επιμέρους 14-4 από την Νίζνι και η ελληνική ομάδα έχασε τη διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 40-31, 53-48, 74-62