Σε ένα από τα σημαντικότερα παιχνίδια της ιστορίας του, το Λαύριο δεν άντεξε και ηττήθηκε εύκολα (86-70) από την Ουνικάχα Μάλαγα στο «Palacio de Deportes» για την 2η αγωνιστική των ομίλων του BCL.

Αυτή η αναμέτρηση είναι μία ακόμη απόδειξη ότι η Μάλαγα είναι μακράν η καλύτερη ομάδα του ομίλου και το φαβορί για την πρώτη θέση, φθάνοντας με σχετική άνεση μέχρι τώρα στο 2-0. Κορυφαίοι για το σύνολο του Φώτη Κατσικάρη οι Ντάριο Μπριθουέλα (16π, 5ρ, 5ασ), Τιμ Αμπρομάιτις (15π, 6ρ), Αξέλ Μπουτέιγ (13π) και Νόρις Κόουλ (7π, 7ασ).

Από την άλλη, το Λαύριο κέρδισε σίγουρα εμπειρίες μόνο και μόνο από το ταξίδι στην Ισπανία και τον αγώνα σε ένα ιστορικό γήπεδο, απέναντι σε μία από τις καλύτερες διαχρονικά ομάδες στην χώρα της Ιβηρικής. Πλέον το σύνολο του Χρήστου Σερέλη βρίσκεται στο 1-1 και σίγουρα διατηρεί προς το παρόν αρκετές ελπίδες για την συμμετοχή στα play-in παιχνίδια. Ξεχώρισαν οι Τάισον Κάρτερ (21π), Μάρκους Λιούις (14π, 6ρ) και Δημήτρης Κακλαμανάκης (10π, 7ρ).

Πολύ καλός ρυθμός στην αρχή του παιχνιδιού και με τις δύο ομάδες να είναι εύστοχες. Μετά το αρχικό 5-4, η Μάλαγα κατάφερε να ξεφύγει με σερί 8-0, όντας στο 13-4 στο 4ο λεπτό. Το τάιμ άουτ βοήθησε τους παίκτες του Λαυρίου να αφυπνιστούν, καθώς από το 15-7 στο 5’, βρέθηκαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 9-0 σερί. Ο Λιούις ήταν αυτός που με τρίποντο έκανε το 15-16 στο 8’. Η ισορροπημένη πλέον εικόνα του αγώνα φάνηκε και στο σκορ, με τις δύο ομάδες να ολοκληρώνουν την πρώτη περίοδο στο 20-20.

Το κακό δεύτερο δεκάλεπτο κόστισε αρκετά στους «μεταλλωρύχους», αφού οι 25 πόντοι που δέχθηκαν είναι πολλοί κόντρα σε μία ομάδα που έχει βάθος και ποιότητα, αλλά έτσι ήταν δύσκολο για το Λαύριο να ακολουθήσει στο σκορ. Οι φιλοξενούμενοι στο ίδιο διάστημα πέτυχαν μόλις 15 και κάποια μικρά σερί τεσσάρων-πέντε πόντων της Μάλαγα έφεραν το 45-35 στο ημίχρονο.

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, το Λαύριο έδειξε και πάλι ένα καλό πρόσωπο, αλλά οι περισσότερες επιλογές της Μάλαγα και η ποιότητά της, δεν του επέτρεψαν να κατεβάσει τη διαφορά κάτω από τους οκτώ. Η ελληνική ομάδα έφθασε αρκετές φορές κοντά στο να πλησιάσει, αλλά δεν τα κατάφερε.

Το σημείο που η πλάστιγγα έγειρε οριστικά υπέρ των Ισπανών ήταν στην αρχή της τελευταίας περιόδου. Με το σκορ στο 66-58 και ένα σκάρτο δεκάλεπτο να απομένει, όλα ήταν ανοικτά. Όμως ένα 8-0 σερί έφερε το 74-58 στο 33′ και κάπως έτσι τα πράγματα πήραν τον δρόμο τους.

Στον απολογισμό της αναμέτρησης, το Λαύριο κατάφερε να κάνει καλή δουλειά στα ριμπάουντ, πλήρωσε όμως την αστοχία στο μακρινό σουτ, έχοντας μόλις 5/23 τρίποντα. Επιπλέον, οι 11 ασίστ για 14 λάθη είναι μία κακή αναλογία, την ίδια ώρα που οι γηπεδούχοι είχαν 23 ασίστ και 13 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 45-35, 66-56, 86-70