Η… μπίλια στο PAOK Sports Arena έκατσε στη Νίμπουρκ που πανηγύρισε μία απίθανη νίκη με καλάθι buzzer beater του Χάρντινγκ στο τελευταίο δευτερόλεπτο του αγώνα (83-84). Το πάλεψε μέχρι τέλους ο ΠΑΟΚ που έκανε μία απίθανη ανατροπή, βλέποντας τους Τσέχους να σουτάρουν συνολικά στο παιχνίδι με 50% ποσοστά έξω από την γραμμή των 6,75.

Ο ΠΑΟΚ πάλεψε παρά τις απουσίες και την ατυχία που είχε με τον Τζοσούα Κάρτερ, αλλά όσο κι αν ήθελε, όποτε κι αν πλησίασε στο σκορ, είδε τη Νίμπουρκ να ξεφεύγει έχοντας εκπληκτικά ποσοστά έξω από τα 6,75. Η ευστοχία αυτή και η εκπληκτική ημέρα που βρέθηκαν οι περισσότεροι παίκτες των Τσέχων, έδωσαν τη νίκη στην ομάδα του Αλεξάντερ Σέκουλιτς, αφήνοντας τον ΠΑΟΚ σε ακόμα ένα παιχνίδι μακριά από τη νίκη. Για την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη, ξεχώρισαν οι ΝτιΛέο, Τζόουνς και Γιάνκοβιτς, ωστόσο από μόνοι τους δεν αρκούσαν για να δώσουν στην ομάδα τους το πρώτο ροζ φύλλο της χρονιάς. Υπερπροσπάθεια μέχρι τέλους για την ομάδα του Λυκογιάννη που πήγε να «κλέψει» τη νίκη.

Παρά το καλό του ξεκίνημα στο παιχνίδι ο ΠΑΟΚ έμεινε από νωρίς πίσω στο σκορ, έχοντας ρόλο κυνηγού σε όλο το πρώτο ημίχρονο. Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη προηγήθηκε στο 3′ με 5-0 χάρη στο καλάθι του ΝτιΛέο και το τρίποντο του Χριστοδούλου. Η Νίμπουρκ παρά το μουδιασμένα ξεκίνημα (είχε 0/6 επιθέσεις) βρήκε ρυθμό στην επίθεση και «έχτισε» ένα μεγάλο σερί (16-2) στο πρώτο δεκάλεπτο, φτάνοντας από νωρίς σε διψήφια διαφορά (7-18) έχοντας σε καλή ημέρα τους Χρούμπαν, Πάλιζα και Χάρντινγκ που έκαναν τη μεγάλη ζημιά. Το δεκάλεπτο έκλεισε με τη διαφορά στο +10 (11-21) με τον Πάλιζα να ευστοχεί σε σουτ τριών πόντων στην εκπνοή του δεκαλέπτου.

Στο β’ δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ είδε τον Πάλιζα να του κάνει και πάλι ζημιά με τα τρίποντά του με τους Τσέχους να κλείνουν το πρώτο ημίχρονο έχοντας 47% ευστοχία στα σουτ έξω από τα 6,75 (7/15). Παρόλα αυτά, ο Δικέφαλος, έχοντας για πρωταγωνιστή τον Βλάντο Γιάνκοβιτς που πέτυχε μεγάλα καλάθια, βρήκε… σφυγμό έκλεισε τη διαφορά και μείωσε ακόμα και στους τρεις (35-38) 1:10” πριν το φινάλε του ημιχρόνου, το οποίο ολοκληρώθηκε με σκορ 35-40 με τον Γκρίφιν να αστοχεί σε σουτ τριών πόντων στο φινάλε, με τον Αμερικανό άσο του Δικεφάλου να κλείνει το πρώτο μέρος έχοντας συνολικά 0/7 σουτ, έχοντας μόλις δύο πόντους από βολές. Εκεί ήταν και η διαφορά των δύο ομάδων με τον ΠΑΟΚ να σουτάρει με 23% (3/13). Στα αξιοσημείωτα, ο τραυματισμός του Κάρτερ στον ώμο, με τον Αμερικανό να αποχωρεί από το παιχνίδι στα μέσα του β’ δεκαλέπτου.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε αποφασισμένος στο γ’ δεκάλεπτο όχι απλώς να πλησιάσει περισσότερο τους Τσέχους, αλλά να προσπεράσει στο σκορ βάζοντας βάσεις νίκης. Στο 25′ το καλάθι του Βασίλη Τολιόπουλου έδωσε ξανά προβάδισμα στον ΠΑΟΚ (48-46) για πρώτη φορά μετά το 5-0 στο ξεκίνημα της αναμέτρησης. Γενικώς μέχρι εκείνο το σημείο του δεκαλέπτου, ο Δικέφαλος, είχε αυξήσει την πίεση και την ένταση στην άμυνά του βρήκε εύστοχα σουτ τριών πόντων με τους ΝτιΛέο και Γκρίφιν. Τα τρίποντα και η ευστοχία της Νίμπουρκ από την γραμμή των τριών πόντων «πλήγωσαν» τον ΠΑΟΚ και τον έβαλαν ξανά πίσω στο σκορ. Τη μεγάλη ζημιά έκανε ο Ρος με τους επτά σερί πόντους. Με τον Αμερικανό να μετατρέπει πολύ γρήγορα το 48-46 σε 53-56 με τον Κοβάρ να παίρνει στη συνέχεια τη σκυτάλη, έχοντας 2/2 τρίποντα με το δεκάλεπτο να κλείνει με τους Τσέχους να είναι μπροστά με +7 (58-65), έχοντας συνολικά 13/24 σουτ τριών πόντων (53%).

Στο δ’ δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ έκανε την ύστατη προσπάθεια να μείνει κοντά στο σκορ. Ο ΝτιΛέο πήρε την σκυτάλη από τον Γιάνκοβιτς, όμως και πάλι οι Τσέχοι συνέχισαν να σουτάρουν σε υψηλά ποσοστά με τους Ρος και Χάρντινγκ να είναι πρωταγωνιστές και τον Πάριζα να τελειώνει το παιχνίδι έχοντας 5/5 σουτ τριών πόντων. Η διαφορά πήγε ξανά σε διψήφιο αριθμό 67-78 στο 35′. Kι όμως, παρά τη κόπωση και τις περιορισμένες λύσεις ο ΠΑΟΚ δεν το έβαλε κάτω κυνήγησε το παιχνίδι μέχρι τέλους (μείωσε στον πόντο 80-81 στο 39′) και προηγήθηκε και με έναν χάρη (83-82) στο γκολ-φάουλ του Τζόουνς. Κι όμως, παρά την υπερπροσπάθεια η Νίμπουρκ βρήκε τον τρόπο και με buzzer beater του κορυφαίου παίκτη της στο παιχνίδι, Χάρντινγκ (πέτυχε 22 πόντους) πήρε τη νίκη και το ροζ φύλλο αγώνα, αφήνοντας παράλληλα τον Δικέφαλο χωρίς νίκη στον 5ο όμιλο του BCL.