Mε τον Κίνγκσλεϊ Μόουζες (17π., 11ρ.) να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση, το Περιστέρι επιβλήθηκε της Γκαζιάντεπ (87-79) και έκανε ένα… άλμα πρόκρισης στα πλέι οφ του BCL.

Μια σημαντική νίκη πέτυχε το Περιστέρι στην 8η αγωνιστική της διοργάνωσης της FIBA. Η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου ανέβηκε στο 5-3, άφησε πίσω της την Μπάμπεργκ (5η με ρεκόρ 4-4) και παρέμεινε σε τροχιά πλέι οφ. Παράλληλα, η Γκαζιάντεπ υποχώρησε στο 2-6. Ο Μόουζες τελείωσε το ματς με double – double (17π., 11ρ.), ενώ πολλές λύσεις έδωσε και ο Ουίλιαμ Χάτσερ (15π.). Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν οι Στέφαν Γιέλοβατς (18π.), Τζέισον Ριτς (17π.) και Ιβάν Μπούβα (15π.).

Ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος ήταν εντυπωσιακός στα πρώτα λεπτά (10π. με 4/4 εντός πεδιάς) και το Περιστέρι πήρε από νωρίς το προβάδισμα (15-7 στο 5′). Μάλιστα, οι γηπεδούχοι έφτασαν στην πρώτη διψήφια διαφορά από το 8′ (23-12), πριν από το 30-21 του 10′. Στην πρώτη περίοδο οι παίκτες του Νίκου Παπανικολόπουλου κυριαρχούσαν πλήρως και… βομβάρδιζαν τα καλάθια της Γκαζιάντεπ (7/8 δίποντα και 5/6 τρίποντα).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Τούρκοι θέλησαν να ισορροπήσουν την κατάσταση και βρήκαν σκορ από τον Τζέισον Ριτς (12π.) και τον Ιβάν Μπούβα (11π.). Ωστόσο, το Περιστέρι κατάφερε να διατηρήσει τον έλεγχο (48-40 στο 20′).

Η σκληρή άμυνα των γηπεδούχων στην επανάληψη έφερε ένα γρήγορο 8-0 σερί και το επιβλητικό +16 του 23′ (56-40). Όμως, το σύνολο του Νέναντ Μάρκοβιτς «απάντησε» εντυπωσιακά, πήρε σκορ από τη γραμμή των βολών και κατάφερε να «ροκανίσει» ξανά τη διαφορά και να επιστρέψει στο ματς (59-52 στο 27′ και 69-64 στο 30′). Τα πράγματα στο τέλος της τρίτης περιόδου έγιναν χειρότερα για το Περιστέρι, καθώς ο Χρήστος Σαλούστρος τραυματίστηκε, όταν… τράκαρε πάνω στον συμπαίκτη του, Βασίλη Ξανθόπουλο.

Οι επιθετικές λύσεις του Ουίλιαμ Χάτσερ και του Κίνγκσλεϊ Μόουζες συνδυάστηκαν με την πιο σφιχτή άμυνα των παικτών του Παπανικολόπουλου και το Περιστέρι συνέχισε να έχει το «πάνω χέρι» (76-67 στο 33′ και 81-71 στο 35′). Στο τελευταίο πεντάλεπτο τίποτα δεν άλλαξε και η ελληνική ομάδα έφτασε μέχρι την επικράτηση (87-79).

Τα Δεκάλεπτα: 30-21, 48-40, 69-64, 87-79