Η Ρίγα πέρασε από το Περιστέρι, επικρατώντας της ομάδας των Δυτικών Προαστίων με 84-81, ενώ ο πρώην παίκτης του Λαυρίου, Κάιλ Άλμαν ήταν αυτός που έκανε την δουλειά.

Μία ήττα που το… πλήγωσε γνώρισε το Περιστέρι, που πλέον έχει ρεκόρ 1-1 στο Group E της διοργάνωσης της FIBA. H λετονική Ρίγα (1-1 ρεκόρ) έκανε την έκπληξη και πήρε ένα μεγάλο διπλό, έχοντας ως πρωταγωνιστή στα τελευταία λεπτά τον πρώην παίκτη του Λαυρίου, Κάιλ Άλμαν (16 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 9 ασίστ). Μεγάλη εμφάνιση πραγματοποίησε για τους νικητές και ο ανερχόμενος γκαρντ, Κρίστερς Ζόρικς (20π.).

Για την ομάδα του κόουτς Παπανικολόπουλου, η οποία αγωνίστηκε χωρίς τον Τεράν Πέτεγουεϊ και τον Χρήστο Σαλούστρο, ξεχώρισε ο Στίβεν Γκρέι (15π.), ο Τρε ΜακΛιν (15π.) και ο Αμπντούλ Γκάντι (15π.), όμως ο τελευταίος ήταν ο… μοιραίος με ένα χαμένο λέι απ στο τελευταίο λεπτό.

Το ματς ήταν ισορροπημένο στο ξεκίνημα (18-15 στο 10′), αλλά οι Λετονοί «ξέσπασαν» στη δεύτερη περίοδο. Με επιμέρους σκορ 6-20 και αμυντική προσήλωση η Ρίγα έφτασε σε διψήφια διαφορά στο 16′ (24-35). Όμως, η αντίδραση της ομάδας του Νίκου Παπανικολόπουλου ήταν άμεση. Με την τριπλέτα Στίβεν Γκρέι – Γιάννη Αθηναίου – Παναγιώτη Βασιλόπουλου οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν (35-35 στο 19′). Τελικά, το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 35-39.

Στην επανάληψη η Ρίγα μπήξε ξανά με… γκάζια και πήρε το «πάνω χέρι» (39-48 στο 23′) με τον 22χρονο γκαρντ Κρίστερς Ζόρικς να μετράει 13π. σε εκείνο το σημείο. Ωστόσο, το Περιστέρι γύρισε και πάλι σε χρόνο dt με τους Αμπντούλ Γκάντι – Λουκά Μαυροκεφαλίδη σε μεγάλα κέφια (50-50 στο 25′) και στη συνέχεια πήρε το προβάδισμα δια χειρός Γκρέι (53-52 στο 26′). Το «θρίλερ», όμως, παρέμεινε (62-61 στο 30′, 71-71 στο 34′ και 77-77 στο 37′).

Η Ρίγα πέρασε μπροστά με τον Κάιλ Άλμαν (77-79) και η ελληνική ομάδα αστόχησε σε τρεις διαδοχικές επιθέσεις με τους Τζόουνς, Γκάντι και Γκρέι. Με 78” στο ρολόι το Περιστέρι έβγαλε μια σημαντική άμυνα και αμέσως μετά ισοφάρισε με 2/2 βολές του Γκρέι (79-79 στο 39′). Ο εξαιρετικός Άλμαν «μίλησε» ξανά και διαμόρφωσε το 79-81. Μετά το τάιμ άουτ του Παπανικολόπουλου ο Γκάντι αστόχησε σε ένα κρίσιμο λέι απ και οι Λετονοί με 2/2 βολές του Ζόρικς πήραν μαξιλαράκι ασφαλείας. Στα τελευταία δευτερόλεπτα τίποτα δεν άλλαξε και η Ρίγα έφυγε από την Ελλάδα με το διπλό (81-84).

Τα Δεκάλεπτα: 18-15, 35-39, 62-61, 81-84

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης εδώ.