Το Περιστέρι γύρισε από το -18 όμως δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την ανατροπή κόντρα στη Ρίγα που επικράτησε με 60-57 χάρη σε ένα απίθανο τρίποντο στο φινάλε και απέκλεισε την ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη από τη συνέχεια το BCL!

Το Περιστέρι ταξίδεψε στη Λετονία με στόχο τη νίκη με τουλάχιστον 4 πόντους διαφορά ώστε να καλύψει τη διαφορά της ήττας από τη Ρίγα στο κλειστό της Τζον Κένεντι και να προκριθεί στην επόμενη φάση του BCL.

Ο Αργύρης Πεδουλάκης δεν είχε στη διάθεσή του τον Βαγγέλη Μάντζαρη λόγω τραυματισμού ενώ οι νεοαποκτηθέντες Χόρχε Γκουτιέρεζ και Τζέιμς Γούνταρντ ταξίδεψαν μεν στη Ρίγα όμως δεν είχαν δικαίωμα συμμετοχής. Αντίθετα, στη 12άδα συμπεριλήφθηκε ο ανέτοιμος Ράιαν Χάροου και ο Γιάννης Μπουρούσης που ταλαιπωρήθηκε από ενοχλήσεις στη μέση το προηγούμενο διάστημα.

Η ομάδα των δυτικών προαστίων επέστρεψε από το -18 (28-10, 12′), ισοφάρισε σε 57-57 στα 5″ για το φινάλε όμως ο Ζόρικς πέτυχε ένα απίστευτο τρίποντο με τον Πέτεγουεϊ κρεμασμένο πάνω του και χάρισε τη νίκη – πρόκριση στους Λετονούς, αποκλείοντας το Περιστέρι.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το Περιστέρι άρχισε τον αγώνα με 0/3 σουτ και 2 λάθη κόντρα στη Ρίγα που προηγήθηκε 8-0 στο 4:24, υποχρεώνοντας τον Αργύρη Πεδουλάκη να καλέσει εσπευσμένα timeout. O Τζόουνς πέτυχε το πρώτο καλάθι των φιλοξενούμενων ωστόσο οι Λετονοί βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τον Κάιλ Άλμαν και προηγήθηκαν για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (14-4, 6:45), κλείνοντας το δεκάλεπτο στο υπέρ τους 22-10. Η Ρίγα συνέχισε στο ίδιο τέμπο και προηγήθηκε με +18 όταν ο Σκέλε ευστόχησε πίσω από τα 6μ.75 για το 28-10 στο 12′ κόντρα στο απογοητευτικό Περιστέρι σε άμυνα και επίθεση.

Ακολούθως, τα ποσοστά των Λετονών έπεσαν και το ημίχρονο έκλεισε στο 40-27, με την ομάδα των δυτικών προαστίων να ολοκληρώνει το πρώτο μέρος με μόλις 1/9 τρίποντα, έχοντας ως σημεία αναφοράς στην επίθεση τους Γιάννη Μπουρούση (10π.) και Τεράν Πέτεγουεϊ (9π.).

Οι παίκτες του Πεδουλάκη πίεσαν περισσότερο στην άμυνα, με τον Μπουρούση να ρίχνει τη διαφορά στους 9 (44-33) και τον Σαλούστρο να σκοράρει με λέι απ στον αιφνιδιασμό για το 46-40 στο 26:43! Οι κυανοκίτρινοι γύρισαν τον διακόπτη στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Σαλούστρο να ευστοχεί πίσω από τα 6μ.75 για το 46-43! Μάλιστα ο Κρόκετ έφερε το παιχνίδι σε απόλυτη ισορροπία, ισοφαρίζοντας σε 52-52 στα 3:45 για το φινάλε! Ο Καράμπελ σκόραρε για το 57-55 ενώ ο Γιάννης Μπουρούσης κράτησε όρθιο το Περιστέρι, τελειώνοντας τη φάση κοντά στο καλάθι και ισοφαρίζοντας σε 57-57 στα 5.5″!

Στην επίθεση των Λετονών η μπάλα έφτασε στον Ζόρικς και εκείνος πέτυχε ένα απίστευτο τρίποντο με τον Πέτεγουεϊ κρεμασμένο πάνω του στο 1″! Μετά το timeout του Πεδουλάκη, ο Μπουρούσης αστόχησε σε «σκοτωμένο» τρίποντο και το Περιστέρι αποκλείστηκε από τη συνέχεια

Τα δεκάλεπτα: 22-10, 40-27, 48-43, 60-57.